Wielkich wymierań było więcej

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Do pięciu wielkich wymierań w dziejach naszej planety należy doliczyć szóste, w okresie geologicznym zwanym kapitanem – informują naukowcy na łamach „Geological Society of America Bulletin”.

Do wielkiej piątki masowych wymierań na Ziemi zaliczają się: wymieranie na przełomie ordowiku i syluru (450-440 mln lat temu), wymieranie w późnym dewonie (375-360 mln lat temu), na przełomie permu i triasu (252 mln lat temu, największe w dziejach Ziemi), triasowo-jurajskie (201 mln lat temu) oraz kredowe (66 mln lat temu, kończące panowanie dinozaurów). Oprócz tego dochodziło do pomniejszych wymierań.

Zdaniem naukowców, należy przyjąć, że doszło do szóstego wielkiego wymierania, w okresie geologicznym zwanym kapitanem (265-260 mln lat) w permie. Nazwa tego okresu wywodzi się od góry El Capitan w Guadalupe Mountains w Teksasie.

Około 20 lat temu po raz pierwszy postawiono hipotezę o wymieraniu kapitańskim, na podstawie znalezisk pochodzących z Chin. Jak dotąd, o wymieraniu świadczyły jedynie znaleziska ze strefy równikowej, dlatego nie wiadomo było, czy wydarzenie to miało zasięg globalny.

Zespół naukowców pod kierunkiem Davida P.G. Bonda z University of Hull (W. Brytania) znalazł świadectwo wymierania ramienionogów w tym okresie na Spitsbergenie. Ramienionogi są drobnymi bezkręgowcami morskimi przypominającymi nieco małże.

Zdaniem badaczy wody oceaniczne strefy borealnej (pomiędzy strefami arktyczną i tropikalną) stały się wówczas uboższe w tlen i bardziej zakwaszone, co mogło być istotnym czynnikiem wymierania kapitańskiego.(PAP)

krx/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Galaktyka M31 w Andromedzie. Obraz stanowi połączenie danych z różnych długości fali z przypisanym im dla wizualizacji barwami. Źródło: NASA, Marcel Drechsler, Xavier Strottner, Yann Sainty & J. Sahner, T. Kottary, przetwarzanie obrazu: L. Frattare, K. Arcand, J. Major.

    NASA pokazała zdjęcie galaktyki w Andromedzie w nietypowym ujęciu

  • Fot. Adobe Stock

    Badania: woda wcale nie jest najlepszym płynem nawadniającym, lepsze jest np. mleko

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera