
Za pomocą leku blokującego rozkład argininy przez komórki mikrogleju w mózgu naukowcy zdołali zabezpieczyć myszy przed postępem demencji – informuje serwis „BBC News/Health”.
Zdaniem naukowców z Duke University chorobę Alzheimera mogą zapoczątkowywać komórki mikrogleju; obecne w mózgu komórki odpornościowe, które aktywują się w obliczu zagrożenia.
Komórki mikrogleju stanowią pierwszą linię obrony mózgu. W normalnych okolicznościach zajmują się usuwaniem obumierających neuronów i nadzorowaniem tkanki mózgowej. Gdy wykryją potencjalne zagrożenie – na przykład obecność bakterii, ulegają aktywacji.
Jak wykazali badacze, we wczesnym stadium demencji niektóre komórki mikrogleju mogą się wyspecjalizować w rozkładaniu wchodzącego w skład białek aminokwasu – argininy.
Podczas eksperymentów na myszach badacze zablokowali enzym rozkładający argininę. Okazało się, że tak potraktowane zwierzęta wykazywały mniej objawów demencji, takich jak gromadzenie się uszkodzonych białek w mózgu. Lepiej również wypadały w testach pamięci.
Dotychczas nie udawało się opracować skutecznego leku powstrzymującego chorobę Alzheimera. Być może nowe wyniki zapoczątkują postęp w tej dziedzinie. Eksperci zastrzegają, że podawanie dodatkowej argininy nie jest rozwiązaniem, ponieważ zostałaby rozłożona przez aktywne enzymy. (PAP)
pmw/ krf
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.