
Ponad sto lat temu paleontolodzy uznali, że brontozaur nie istniał jako osobny rodzaj w systematyce dinozaurów. Po stu latach Brontosaurus excelsus odzyskał swój status – piszą naukowcy na łamach „PeerJ”.
Mimo że brontozaur, olbrzymi czworonożny dinozaur o długiej szyi, na dobre zadomowił się w kulturze masowej, nie wszyscy wiedzą, że na ponad sto lat naukowcy odebrali mu osobne miejsce w systematyce dinozaurów.
W 1879 r. Othniel Charles Marsh, profesor paleontologii z Yale University (USA), odkrył fragment szkieletu dinozaura, któremu nadano nazwę Brontosaurus excelsus. Pierwszy człon nazwy (nazwa na określenie rodzaju) pochodził od greckich słów „bronte” - „grzmot” i „saurus” - „jaszczur”, drugi zaś, „excelsus” (człon określający gatunek), od łacińskiego słowa „wspaniały”.
Jednak w 1903 r. wykazano, że brontozaur bardzo przypomina odkrytego w 1877 r. apatozaura. W obrębie rodzaju Apatosaurus istniał już gatunek Apatosaurus ajax. Paleontolodzy zdecydowali, że nie ma uzasadnienia dla utrzymywania dwóch odrębnych rodzajów, dlatego jeden z rodzajów należy zlikwidować.
Ponieważ zaś Apatosaurus został wyodrębniony wcześniej, dlatego zlikwidowano rodzaj Brontosaurus, a gatunek Brontosaurus excelsus został przemianowany na Apatosaurus excelsus. W taki sposób brontozaur doświadczył drugiego wymierania w swych dziejach.
Jednak po ponad stu latach zespół naukowców z Portugalii i Wielkiej Brytanii przywrócił do istnienia brontozaura jako osobny rodzaj i gatunek Brontosarus excelsus.
W publikacji liczącej 300 stron naukowcy wskazali na różnice pomiędzy brontozaurem a apatozaurem. Ich zdaniem tych różnic jest tak dużo i są na tyle znaczące, że brontozaurowi należy się nie tylko osobny gatunek, ale i rodzaj w systematyce dinozaurów.(PAP)
krx/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.