Przodek krokodyli postrachem Ameryki Północnej

Rekonstrukcja Carnufex carolinensis. Źródło: Jorge Gonzales/news.ncsu.edu.
Rekonstrukcja Carnufex carolinensis. Źródło: Jorge Gonzales/news.ncsu.edu.

Przodek krokodyli mógł być najgroźniejszym drapieżnikiem Ameryki Północnej przed nastaniem epoki dinozaurów – informuje serwis internetowy Uniwersytetu Stanowego Karoliny Północnej.

Carnufex carolinensis, zwany też Rzeźnikiem z Karoliny, miał budowę ciała przypominającą dzisiejsze krokodyle, jednak poruszał się na tylnych nogach. Polował prawdopodobnie na opancerzone gady i wczesnych krewniaków ssaków.

Paleontolodzy z Uniwersytetu Stanowego Karoliny Północnej (USA) oraz stanowego Muzeum Nauk Przyrodniczych odkryli czaszkę, kręgi i górne kończyny drapieżnika. Oszacowano, że zwierzę mierzyło trzy metry.

Ponieważ czaszkę odkopano we fragmentach, trudno było ją zrekonstruować. Dlatego naukowcy posłużyli się najnowszą technologią skanowania i obrazowania trójwymiarowego. Następnie stworzyli trójwymiarowy model czaszki, posługując się modelami czaszek gatunków pokrewnych.

Formacja skalna w Karolinie Północnej, w której znaleziono skamieniałości (The Pekin Formation) zawiera warstwy sprzed 231 mln lat, czyli z początku późnego triasu.

„Skamieniałości z tego okresu są niezwykle ważne dla naukowców, ponieważ znajdują się w nich najstarsze przykłady krokodylokształtnych i dinozaurów teropodów, dwóch grup, które wyewoluowały w triasie i mimo to były w stanie przetrwać do dziś – jako krokodyle i jako ptaki” - opisuje Lindsay Zanno z Uniwersytetu Karoliny Północnej.

Kiedy drapieżne dinozaury stawały się coraz większe, przodkowie krokodyli początkowo zaczęli odgrywać taką rolę w środowisku, jak dzisiaj szakale czy lisy. „Jeśli ktoś chciałby wyobrazić sobie takie zwierzęta, niech pomyśli o lisie, ale o skórze aligatora zamiast sierści” - dodaje Susan Drymala z zespołu badawczego.

Artykuł z pełnymi wynikami badań ukazał się na łamach pisma „Scientific Reports”.(PAP)

krx/jjj/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    "Hormon miłości" łagodzi agresję u samic lemurów

  • Zagłębienia po obu stronach, przypisywane drapieżnemu kotowi, fot. Thompson et al., 2025, PLOS One, CC-BY 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/)

    Znaleziony w Anglii szkielet gladiatora nosi ślady kłów drapieżnego kota

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera