ANP chroni serce i zapobiega przerzutom raka

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Przedsionkowy peptyd natriuretyczny (ANP) nie tylko chroni serce, ale także może zapobiegać powstawaniu przerzutów nowotworów – informuje pismo PNAS.

ANP to hormon peptydowy wytwarzany przez ściany przedsionka serca pod wpływem wysokiego stężenia jonów sodu, dużej ilości płynu pozakomórkowego albo dużej ilości krwi rozciągającej przedsionek. Pod jego wpływem zwiększa się wydalanie sodu z moczem, wpływa też na układ sercowo-naczyniowy, przeciwdziałając w pewnym stopniu niewydolności serca.

Kilka lat temu zespół Takashiego Nojiri z uniwersytetu w Osace prowadził badania nad zapobieganiem za pomocą ANP problemom z sercem występującym u pacjentów operowanych z powodu raka płuca.

Jak się okazało, przedsionkowy peptyd natriuretyczny nie tylko ochronił serca pacjentów, ale także zmniejszył częstość występowania przerzutów. Dwa lata po operacji 91 proc. leczonych ANP było wolnych od przerzutów, podczas gdy w grupie kontrolnej – 75 proc.

Eksperymenty na myszach wykazały, że cząsteczka ANP zmniejsza lepkość ścian naczyń krwionośnych, co zapobiega przywieraniu do nich krążących w krwioobiegu komórek nowotworowych. Komórka, która przyczepi się do ściany, może następnie przeniknąć przez nią i utworzyć nowy guz.

Większość chorych umierających z powodu nowotworu ginie z powodu przerzutów. Stosowane obecnie leki onkologiczne jedynie niszczą komórki nowotworowe. ANP może się okazać przedstawicielem nowej klasy pozwalającej zapobiegać przerzutom, a podany przed operacją usunięcia guza – także ograniczyć związany z nią „rozsiew” patologicznych komórek.

Jak zaznacza Nojiri, ANP działa na naczynia krwionośne, a nie na komórki nowotworowe, zatem może być stosowany w każdym rodzaju nowotworu. Prawdopodobnie obecność naturalnego ANP zapobiega tworzeniu się wtórnych guzów nowotworowych w sercu – są one bardzo rzadkie.

Chcąc wprowadzić peptyd do onkologii, naukowiec współpracuje z japońską firmą Shionogi.(PAP)

pmw/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Hiszpania/ Co najmniej 17 par sokołów wędrownych wychowuje pisklęta na madryckich wieżowcach

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy: meduzy mogą zdominować Ocean Arktyczny

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera