Nagranie zaćmienia Słońca z europejskiego satelity Proba-2

Zdjęcie zaćmienia Słońca z 20.03.2015 roku wykonane przez satelitę Proba-2 w zakresie ultrafioletowym. Źródło: ESA.
Zdjęcie zaćmienia Słońca z 20.03.2015 roku wykonane przez satelitę Proba-2 w zakresie ultrafioletowym. Źródło: ESA.

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) udostępniła krótkie nagranie zaćmienia Słońca obserwowanego z orbity okołoziemskiej. Film prezentuje zaćmienie widziane przez satelitę Proba-2.

Zaćmienie Słońca nastąpiło w piątek i było widoczne jako całkowite na północnych obszarach Oceanu Atlantyckiego, natomiast w Polsce można było obserwować zaćmienie częściowe, które zakończyło się około godziny dwunastej.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przeprowadziła obserwacje zaćmienia z orbity okołoziemskiej. Zaćmienie Słońca rejestrował satelita Proba-2, natomiast inne satelity z serii Proba obserwowały w tym samym czasie cień Księżyca poruszający się po powierzchni Ziemi.

ESA zaprezentowała krótki film opracowany ze zdjęć wykonanych przez satelitę. Można go obejrzeć w serwisie YouTube pod adresem: https://youtu.be/GMypli4oLnk

Proba-2 użył swojego instrumentu o nazwie SWAP do obserwacji w zakresie ultrafioletowym. Satelita znajduje się na orbicie o wysokości 820 km. Został wystrzelony w kosmos w 2009 roku. (PAP)

cza/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Australia/ Pierwszy w historii pingwin cesarski, który dotarł do Australii, wraca do Antarktyki

  • Fot. Adobe Stock

    Rosja/ Naukowcy odkryli tygryska szablozębnego sprzed 32 tys. lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera