Biały rekin kryje się w słońcu

Fot. PAP/EPA/ HELMUT FOHRINGER 19.06.2010
Fot. PAP/EPA/ HELMUT FOHRINGER 19.06.2010

Żarłacz biały Carcharodon carcharias, zwany też rekinem ludojadem to jedyne znane zwierzę, które wykorzystuje światło słońca jako kamuflaż podczas polowania – informuje „New Scientist”.

Jak powszechnie wiadomo, rekiny lubią polować o świcie i zmierzchu. Charlie Hueveneers i jego koledzy z australijskiego Flinders University postanowili sprawdzić, czy pora polowania ma coś wspólnego z niską pozycją Słońca nad horyzontem.

Naukowcy odpłynęli 30 kilometrów od południowych wybrzeży Australii i przywabili żarłacze białe do swojej łodzi za pomocą mielonych ryb i oleju rybiego. Gdy rekiny się pojawiły, rzucili do wody duże kawałki tuńczyka i obserwowali, jak zabierają się do nich drapieżniki.

Udało się zarejestrować 1000 reakcji 44 różnych żarłaczy białych, przy czym w 37 przypadkach reakcja rekina miała cechy ataku. Atakujące rekiny zwykle napływały od strony słońca – rano od wschodu, a wieczorem z kierunku zachodniego.

Gdy słońce kryło się za chmurami, nie było związku pomiędzy jego pozycją a kierunkiem, z którego przybywał rekin. To także wskazuje, że żarłacze świadomie wykorzystują pozycję słońca, jeśli to dla nich korzystne. Gdy rekin nadpływa od strony słońca, ofiara jest lepiej oświetlona, a drapieżnika trudniej zauważyć. Podobną taktykę przyjmowali podczas obu wojen światowych piloci myśliwców, zachodząc przeciwnika z wyższego pułapu, od strony słońca.

W przypadku potencjalnej ofiary mającej głowę nad wodą – ptaka siedzącego na wodzie czy … surfera odbite od powierzchni wody światło słoneczne praktycznie uniemożliwia dostrzeżenie nadpływającego żarłacza.

Carcharodon carcharias dorasta 6 metrów długości i 2 ton wagi, choć bywają większe osobniki. Jednak liczba spowodowanych przez ten gatunek ofiar śmiertelnych wśród ludzi w ciągu ostatnich 100 lat nie dorównuje liczbie ludzi zagryzionych przez psy na terenie USA w ciągu jednego tylko roku.(PAP)

pmw/ krf

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Analiza: niewielki wpływ etykiet nt. kaloryczności produktów na mniejsze spożycie

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy ostrzegają: światu grożą megasusze

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera