Wystawa poświęcona osadzie łowców fok w Muzeum Archeologicznym

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Nową wystawę czasową prezentującą osadę łowców fok, która w epoce kamienia istniała w miejscowości Rzucewo (Pomorskie) przygotowało Muzeum Archeologiczne w Gdańsku. Zobaczyć na niej będzie można m.in. oryginalne narzędzia kamienne i naczynia gliniane z tamtego czasu.

Jak poinformowała PAP kuratorka wystawy Danuta Król z gdańskiego Muzeum Archeologicznego, na ekspozycję, która zostanie otwarta w czwartek, złoży się m.in. kilkanaście plansz zawierających informacje o samej osadzie i przebiegu prac archeologicznych na jej terenie. Na tablicach znajdą się m.in. zdjęcia wykonane z lotu ptaka i mapy, które pokażą usytuowanie osady dziś oraz przed tysiącami lat, gdy w okolicach dzisiejszego Rzucewa istniało jezioro.

Dzięki informacjom na planszach zwiedzający wystawę dowiedzą się, na jakie – oprócz fok, zwierzęta polowali i jakie hodowali mieszkańcy osady oraz jakie ryby – słodkowodne i morskie, łowili. „Wiemy to dzięki analizom kości, ości oraz łusek, które znaleziono na tym terenie w czasie badań archeologicznych” – powiedziała PAP Król dodając, że zwiedzający dowiedzą się też z ekspozycji, w jaki sposób polowano na foki. „Pokażemy także odtworzony współcześnie strój dawnego łowcy tych morskich ssaków” – powiedziała Król.

Plansze opowiedzą również o różnych typach zdobień, jakie pojawiały się na naczyniach glinianych wytwarzanych przez mieszkańców osady a także o wadze, jaką przykładali oni do bursztynu. Zwiedzający poznają też stosowane w tamtym czasie metody obróbki kamienia i krzemienia pasiastego, dowiedzą się również, skąd sprowadzano niedostępny na Pomorzu krzemień.

Plansze uzupełnione zostaną prezentacjami multimedialnymi opowiadającymi o życiu mieszkańców osady, sposobach obróbki kamienia oraz o – otwartym w 2013 r., parku kulturowym działającym na terenie dawnej historycznej wioski.

Na ekspozycji zobaczyć też będzie można oryginalne przedmioty, których używała przed tysiącami lat ludność zamieszkująca osadę, a które zostały znalezione podczas badań archeologicznych prowadzonych na tym terenie. „Będą to m.in. naczynia gliniane, narzędzia krzemienne i kamienne, w tym grociki strzał do łuków, siekiery kamienne, drapacze służące do obróbki skór czy krzemienne noże. Pokażemy też łuski i ości ryb sprzed 5 tysięcy lat, a także łupiny żołędzi i orzechów laskowych znalezione w palenisku w jednej z chat oraz fragmenty bursztynowych paciorków, które zdobiły strój osadników” – powiedziała Król.

Ekspozycja będzie czynna do 30 czerwca.

Wieś Rzucewo leży nad Zatoką Pucką, na północ od Gdyni. W 1894 r. w jej najbliższej okolicy odkryto ślady osady z późnej epoki kamienia - konkretne z V-II tysiąclecia p.n.e. Pierwsze badania archeologiczne przeprowadził tutaj Hugo Conwentz – dyrektor Muzeum Prowincjonalnego w Gdańsku.

W latach 1927–1929 prace podjęli ponownie profesorowie Józef Kostrzewski i Konrad Jażdżewski. Efektem ich badań były nie tyko liczne znaleziska, ale też nowe określenie, które pojawiło się w literaturze archeologicznej - kultura rzucewska. Pod określeniem tym kryje się m.in. specyficzny sposób zdobienia glinianych naczyń oraz wytwarzania narzędzi z krzemienia i kamienia, charakterystyczna zabudowa osad a także sposób zdobywania pożywienia – typowy dla plemion rybacko-łowieckich żyjących nad Zatoką Gdańską i Pucką oraz Zalewem Wiślanym i Kurońskim.

W 2013 r. m.in. dzięki dotacji pozyskanej z funduszy unijnych gmina Puck z pomocą Muzeum Archeologicznego w Gdańsku, utworzyła w miejscu dawnej osady park kulturowy pod nazwą Osada łowców fok. Na miejscu można oglądać m.in. zrekonstruowane obiektów z epoki kamienia, w tym chatę szamana, chatę słupową (czyli zbudowaną na bazie konstrukcji z użyciem drewnianych słupów), półziemiankę, pracownię obróbki siekier kamiennych, piec garncarski oraz grób z tamtego czasu.

PAP - Nauka w Polsce

aks/ pz/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Ekspert: decyzja o prowadzeniu ekshumacji na Ukrainie daje nadzieję na rzetelne badania

  • Fot. Adobe Stock

    Odtworzone średniowieczne stroje z Nubii na wystawie w berlińskim Muzeum im. Bodego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera