Mężczyźni, którzy często korzystają z sauny są, w porównaniu z rówieśnikami, mniej narażeni na zgon z powodów sercowych, a także z innych przyczyn - wykazało fińskie badanie, którego wyniki publikuje pismo „JAMA Internal Medicine”.
Wcześniejsze badania sugerowały, że korzystanie z sauny wiąże się z lepszym zdrowiem układu krążenia. Nie było jednak wiadomo, czy wpływa także na ryzyko zgonu.
Aby to sprawdzić naukowcy pod kierunkiem dr Jari A. Laukkanena z Uniwersytetu Wschodniej Finlandii w Kuopio przeprowadzili badanie w grupie 2 315 mężczyzn w wieku od 42 do 60 lat. Stan ich zdrowia śledzono średnio przez 21 lat. Analizowano zależność między korzystaniem z sauny a ryzykiem nagłej śmierci z przyczyn sercowych, zgonu z powodu choroby wieńcowej serca lub ogólnie z powodu choroby układu krążenia, a także ryzykiem zgonu z różnych przyczyn.
Okazało się, że ryzyko nagłego zgonu z przyczyn sercowych było o 22 proc. niższe w grupie mężczyzn, którzy korzystali z sauny 2-3 razy tygodniowo i o 63 proc. niższe wśród korzystających z niej 4-7 razy tygodniowo - w porównaniu z panami przebywającymi w saunie tylko raz w tygodniu. Ryzyko zgonu z powodu choroby wieńcowej serca było niższe odpowiednio o 23 proc. i 48 proc., a zgonu z powodu jakiejkolwiek choroby układu sercowo-naczyniowego – odpowiednio o 27 proc. i 50 proc.
Ponadto, przebywanie w saunie 2-3 razy w tygodniu obniżało o 24 proc. ogólne ryzyko zgonu z różnych przyczyn, a korzystanie z niej 4-7 razy tygodniowo - o 40 proc.
Znaczenie miało również to, ile czasu mężczyźni spędzali w saunie. W porównaniu z sesją trwającą mniej niż 11 minut, przebywanie w saunie od 11 do 19 minut wiązało się z niższym o 7 proc. ryzykiem nagłego zgonu sercowego, a przebywanie w niej ponad 19 minut – z ryzykiem niższym o 52 proc. Podobną zależność stwierdzono również w przypadku ryzyka zgonu z powodu choroby wieńcowej lub jakiejkolwiek choroby układu sercowo-naczyniowego (ale nie ogólnego ryzyka zgonu z różnych przyczyn).
Zdaniem autorów pracy niezbędne są dalsze badania, które pozwolą ustalić potencjalny mechanizm odpowiedzialny za związek między korzystaniem z sauny a zdrowiem układu sercowo-naczyniowego i ryzykiem zgonu.
W komentarzu odredakcyjnym Rita F. Redberg z University of California w San Francisco, redaktor naczelna pisma „JAMA Internal Medicine” napisała: „Chociaż nie wiemy, dlaczego mężczyźni, którzy częściej korzystali z sauny żyli dłużej (czy chodzi o czas spędzany w gorącym pomieszczeniu, odprężenie, towarzystwo w saunie, czy ogólnie o mniej stresujące życie, które pozwala być bardziej zrelaksowanym), to z badania jasno wynika, że czas spędzony w saunie to czas spędzony dobrze”. (PAP)
jjj/ krf
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.