
Tropikalne mrówki ogniste przedostały się z Ameryki Południowej na inne kontynenty oraz na wiele wysp, podróżując na gapę w hiszpańskich galeonach – dowodzą naukowcy na łamach pisma „Molecular Ecology”.
Mrówki ogniste (Solenopsis geminata) początkowo zamieszkiwały jedynie w Ameryce Południowej. Jednak w XVI stuleciu przedostały się w hiszpańskich galeonach najpierw na Filipiny, a później do innych miejsc na świecie, stając się gatunkiem inwazyjnym w Afryce, Amerykach, Australii, Indiach i południowo-wschodniej Azji.
„Wiele z tych statków, szczególnie handlowych, brało balast w postaci piasku i ziemi, który następnie wyrzucały w porcie docelowym, ładując w jego miejsce towar» - opisuje autor badań, entomolog Andrew Suarez z University of Illinois w Urbana-Champaign (USA). W ten sposób przy okazji transportowana była ogromna ilość drobnych organizmów.
Naukowcy analizowali genomy mrówek ognistych ze 192 lokalizacji, zwracając uwagę na genetyczne różnice między nimi. Równolegle badacze studiowali trasy hiszpańskich statków przemierzających oceany w połowie XVI w.
W XVI w. Hiszpanie ustanowili nowy szlak pomiędzy Acapulco w Meksyku a Manilą na Filipinach. W Acapulco na hiszpańskie statki ładowano srebro i transportowano do Manili, która służyła jako port tranzytowy w handlu z Chinami.
Autorzy założyli, że oryginalna populacja mrówek odznaczała się największą różnorodnością genetyczną, a kolejne, które od niej pochodziły, zachowywały tylko część tej różnorodności. W ten sposób, analizując zmniejszającą się różnorodność genetyczną, można było ustalić szlaki przemieszczania się mrówek.
Inwazyjne gatunki mrówek wyrządzają ogromne szkody w lokalnych ekosystemach, wypierając zastane gatunki czy zagrażając rolnictwu. Walka z nimi związana jest z dużymi nakładami finansowymi.(PAP)
krx/jjj/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.