Uczelnie i instytucje

Uczelnie przyjazne młodym przedsiębiorcom nagrodzone

Dziesięć uczelni najbardziej przyjaznych młodym przedsiębiorcom nagrodziły Inkubatory AIP tytułem "Startup Friendly". W murach tych wyróżnionych szkół wyższych powstało łącznie ponad 5 tys. firm.

Tworząc ranking TOP 10 Startup Friendly wzięto pod uwagę trzy kryteria: liczbę powstałych startupów, poziom ich innowacyjności oraz pozyskane inwestycje.

Wśród nagrodzonych uczelni są aż cztery warszawskie: Szkoła Główna Handlowa, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, Politechnika Warszawska i Uniwersytet Warszawski. Nagrody trafiły także do Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, Uniwersytetu Śląskiego, Uniwersytetu Gdańskiego, Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania w Białymstoku, Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu oraz Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.

\"Chcemy pokazać, że są w Polsce uczelnie, które stawiają również na praktykę. Może nie jest ich wiele, ale tym bardziej trzeba je eksponować, żeby mogły stanowić inspirację dla innych. Startupy to ważny obszar polskiej gospodarki, więc przyczyniając się do rozwoju sceny startupowej, uczelnie te przyczyniają się również do rozwoju kraju\" – mówi Jacek Aleksandrowicz, prezes i jeden z założycieli Inkubatorów AIP.

Jak skomentowano w przesłanym PAP komunikacie AIP, pod względem liczb Inkubator AIP na SGH nie ma sobie równych. Od swojego powstania w 2006 roku wypuścił spod swoich skrzydeł ponad tysiąc firm. \"Od maja 2014 roku blisko współpracujemy z Inkubatorem AIP na Politechnice Warszawskiej. Chcemy łączyć kompetencje biznesowe i techniczne młodych przedsiębiorców, aby tworzyć najlepsze startupy w Polsce i na świecie\" – mówi Tomasz Jabłoński, dyrektor Inkubatora AIP na SGH.

Sporymi osiągnięciami pochwalić się też może Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, w którym narodziło się ponad dziewięćset startupów. W regionie śląsko-dąbrowskim największe zasługi w krzewieniu przedsiębiorczości ma zaś Uniwersytet Śląski. \"Zależy nam, by nasza uczelnia była nowoczesna i każdy, kto ma dobry pomysł, mógł go realizować. Współczesny rynek jest trudny i nie każdy znajdzie etat, więc tym bardziej zachęcamy studentów i absolwentów do rozważenia alternatywnej ścieżki, jaką jest prowadzenie własnej działalności. Stąd nasza bliska współpraca z Inkubatorem AIP\" – mówi Agnieszka Dunaj, kierownik Biura Karier Uniwersytetu Śląskiego.

Wśród nagrodzonych znalazły się trzy uczelnie budujące polską scenę startupową od samego początku, tj. od 2004 roku. Są to SGGW, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu oraz Uniwersytet Gdański. Najkrócej, bo od 2009 roku współpracuje z AIP Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu. W ciągu pięciu lat na tej wielkopolskiej uczelni powstało jednak ponad dwieście firm.

W rankingu TOP 10 znalazło się również miejsce dla jednej uczelni niepublicznej. Mowa tu o Wyższej Szkole Finansów i Zarządzania z Białegostoku.

Startup Friendly to bodaj pierwsza nagroda doceniająca wysiłki polskich uczelni w zakresie wspierania młodego biznesu. Twórcy rankingu już teraz zapewniają jednak, że lista wyróżnionych nie zamknie się na dziesięciu pozycjach. \"Będziemy na bieżąco analizować działania polskich uczelni oraz ich efekty. Mamy nadzieję, że z biegiem czasu placówek >>startup friendly<< będzie coraz więcej, ale poprzeczkę stawiamy wysoko\" – mówi Jacek Aleksandrowicz.

Inkubatory AIP (AIP) są praktyczną szkołą prowadzenia biznesu dla startupów. Dzięki AIP młodzi przedsiębiorcy mogą przetestować swoje pomysły na rynku na preferencyjnych warunkach i bez konieczności rejestracji działalności gospodarczej lub spółki. AIP umożliwia także uzyskanie finansowania na rozwój w modelu inwestycji \"100/15\": za 15 proc. udziałów w startupie można uzyskać 100 tys. zł. Dzięki tej innowacyjnej na skalę europejską sieci 42 inkubatorów od 2004 roku AIP pomogło rozwinąć się ponad 7000 startupom, a obecnie liczy ponad 1600 startupów.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Gdańsk/ Wynalazek naukowców PG i GUMedu - sztuczna inteligencja wypełni dokumenty medyczne

  • 22.01.2025. Otwarcie Laboratoriów fizyki i nowoczesnych technik kryminalistycznych w Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. PAP/Łukasz Gągulski

    Kraków/ Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej otworzył laboratorium kryminalistyczne

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera