Nauka dla Społeczeństwa

09.08.2022
PL EN
14.12.2014 aktualizacja 14.12.2014

Propolis wspomaga wzrost włosów

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Propolis - substancja żywiczna wytwarzana przez pszczoły - przyspiesza odrost włosów u pozbawionych sierści myszy – zawiadamiają naukowcy z Uniwersytetu Hokkaido (Japonia).

Rezultaty badania opublikowanego na łamach „Journal of Agricultural and Food Chemistry” pokazują, że propolis (kit pszczeli) wspomaga wzrost włosów poprzez pobudzanie procesu namnażania specyficznych komórek naskórka – keratynocytów.

Badacze pozbawiali myszy eksperymentalne owłosienia przy pomocy golarki lub wosku. Następnie nacierali ich skórę ekstraktem z propolisu i obserwowali tempo wzrostu włosów. Stwierdzili, że u gryzoni, które zostały poddane terapii propolisowej, futerko odrasta szybciej, a w miejscu aplikacji środka występuje więcej keratynocytów – komórek odpowiedzialnych za tworzenie keratyny, z której zbudowane są włosy.

Kit pszczeli lub propolis to substancja o żywicznej konsystencji wykorzystywana przez pszczoły do uszczelniania i dezynfekowania ula. Propolis posiada silne właściwości grzybo- i bakteriobójcze, a jego działanie polegające na przyspieszaniu procesów gojenia i regeneracji tkanek było znane już w starożytności. Na przykład egipscy kapłani używali kitu pszczelego do oczyszczania i leczenia ran.

Współcześnie preparaty zawierające propolis także znajdują szerokie zastosowanie – wykorzystuje się je przy otarciach, oparzeniach, a nawet przeziębieniach. Możliwe, że niedługo kit pszczeli okaże się przydatny w zapobieganiu zjawisku łysienia, bo choć japońskie eksperymenty nie obejmowały myszy z tym problemem, to naukowcy wierzą, iż przeciwzapalne właściwości propolisu mogą posłużyć przywracaniu bujnej czupryny. (PAP)

ooo/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022