Prof. Jan Szarek profesorem honorowym Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu

Wybitny krakowski zootechnik prof. Jan Szarek otrzyma tytuł profesora honorowego Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Uroczystość odbędzie się w sobotę 6 grudnia, podczas ceremonii wręczenia 195 dyplomów absolwentom wrocławskiej uczelni.

Prof. Jan Szarek z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie jest uznanym autorytetem w dziedzinie hodowli zwierząt. Jego zainteresowania naukowe dotyczą szacowania wartości hodowlanej bydła mlecznego i mięsnego, krzyżowania międzyrasowego i towarowego oraz doskonalenia chowu.

Dorobek naukowy profesora to ponad 550 publikacji, w tym cztery podręczniki i skrypty, a także autorstwo dwóch patentów. Sprawował opiekę nad ponad 150 dyplomantami, wypromował dziewięciu doktorów. Był m.in. prezesem Polskiego Towarzystwa Zootechnicznego, wieloletnim członkiem Komitetu Nauk Zootechnicznych PAN, członkiem licznych rad naukowych instytutów i rad redakcyjnych czasopism naukowych oraz krajowych i regionalnych zespołów doradczych. Od kilkunastu lat jest wiceprezydentem Profesorskiego Klubu Hodowców Bydła. Od ponad 30 lat ściśle współpracuje z Wydziałem Biologii i Hodowli Zwierząt Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Tytuł honorowego profesora Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu prof. Szarek odbierze podczas uroczystości w Auli Jana Pawła II. Dyplomy ukończenia studiów I stopnia odbiorą wówczas absolwenci: bioinformatyki, a dyplomy I i II stopnia – absolwenci biologii i zootechniki. Łącznie wręczonych zostanie 195 dyplomów, w tym 165 absolwentom studiów stacjonarnych i 30 niestacjonarnych.

Podczas uroczystości promocje otrzyma pięciu doktorów. Zostaną też przyznane 24 nagrody za działalność w studenckich kołach naukowych, wyniki w nauce oraz za wyróżniający przebieg egzaminu dyplomowego i pracę organizacyjną.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ krf

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Fundacja na rzecz Nauki Polskiej ogłosiła listę stu najzdolniejszych młodych badaczy

  • Fot. Wikipedia/ domena publiczna

    Benedykt Dybowski został naukowcem na zesłaniu, a potem udał się tam już dobrowolnie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera