Uczelnie i instytucje

Wzniesiono nowy gmach Wydziału Nauk o Zdrowiu UJK

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Zakończyła się budowa nowego obiektu Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytety Jana Kochanowskiego w Kielcach. Gmach od następnego roku akademickiego będzie służył kształceniu studentów kierunku lekarskiego, na którego uruchomienie zgodę wydał we wrześniu resort nauki.

Zaprezentowany w środę budynek ma powierzchnię 6 tys. metrów kw. i pięć kondygnacji. Jego główną część stanowi Zakład Anatomii Prawidłowej z własną oczyszczalnią ścieków i utylizacją części odpadów medycznych. Znajdują się tu także nowoczesne laboratoria i prosektorium.

Swoją siedzibę znalazły tu również m.in. pracownie: fizjologii, patomorfologii, patofizjologii, higieny i epidemiologii, diagnostyki laboratoryjnej, radiologii, farmakologii, fantomów. Ich wyposażanie ma zakończyć się w grudniu.

„Cieszymy się, że w ciągu roku udało nam się zamknąć inwestycję. To było niezbędne przy planach rozszerzenia oferty dydaktycznej uczelni o kierunek lekarski” - powiedział dziennikarzom rektor UJK, prof. Jacek Semaniak.

Od semestru letniego obecnego roku akademickiego naukę w budynku rozpoczną studenci pięciu kierunków aktualnie prowadzonych przez wydział: pielęgniarstwa, położnictwa, fizjoterapii, ratownictwa medycznego oraz zdrowia publicznego.

Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu, prof. Stanisław Głuszek podkreślił, że wydział ma warunki do tego, by kształcić na odpowiednim poziomie na wszystkich prowadzonych kierunkach, także – od nowego roku akademickiego - na kierunku lekarskim. „Mówię to na podstawie oceny porównawczej naszego ośrodka klinicznego, naszej bazy diagnostycznej i możliwości leczniczych oraz kadry naukowej, w stosunku do ważnych ośrodków klinicznych, jak np. Warszawa, Kraków, Łódź i Poznań” - powiedział dziekan.

Dodał, że planuje wystąpić z wnioskiem o zmianę nazwy kierowanej przez siebie jednostki na Wydział Medyczny.

Głuszek chce rozszerzyć zakres działań uczelnianego Laboratorium Badań Genetycznych i współpracę z Wydziałem Matematyczno-Przyrodniczym UJK, gdzie znajdują się cześć pracowni wykorzystywanych w naukach medycznych. Planuje także współpracować z jednostkami badawczymi spoza uczelni, m.in. z Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym w Podzamczu Chęcińskim, gdzie rozpoczął działalność pierwszy w Polsce Publiczny Bank Komórek Macierzystych.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego 30 września wydało decyzję o możliwości prowadzania studiów na kierunku lekarskim na kieleckim uniwersytecie, od roku akademickiego 2015/2016.

Władze uczelni będą wnioskowały do ministra zdrowia, który określa limity przyjęć na kierunku lekarskim o 75 miejsc dla studentów na pierwszym roku i o 50 miejsc na studiach komercyjnych.

Zapleczem dla pierwszych w regionie studiów medycznych mają być kliniki, prowadzone m.in. w Świętokrzyskim Centrum Onkologii i Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach.

Na Wydziale Nauk o Zdrowiu UJK kształci się ponad 1700 studentów. Zatrudnione są tu 102 osoby, w tym 27 samodzielnych pracowników naukowych - 12 profesorów tytularnych i 15 doktorów habilitowanych, profesorów uczelnianych.

Całkowity koszt budowy nowego obiektu wydziału - razem z wyposażeniem – to ponad 32 mln złotych. Dofinansowanie w wysokości ponad 27,3 mln zł pochodzi z Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2007-2013. Środki na wkład własny na potrzeby inwestycji uczelnia otrzymała z rezerwy ministerstwa finansów.

Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach to największa państwowa uczelnia w regionie świętokrzyskim. Na 37 kierunkach kształci się tu ponad 15 tys. studentów.

PAP - Nauka w Polsce

ban/ mki/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Białystok/ Kilkadziesiąt imprez na Rodzinnym Pikniku Naukowym

  • Fot. Adobe Stock

    Resort nauki chce wprowadzić zmiany w świadectwach ukończenia studiów podyplomowych

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera