Nauka dla Społeczeństwa

06.12.2022
PL EN
04.11.2014 aktualizacja 04.11.2014

Charyzmatyczny mówca manipuluje częstotliwością głosu

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Manipulowanie wysokością głosu może być kluczem do jego charyzmatycznego brzmienia – informuje serwis BBC News/Science.

Jak ustalili naukowcy z University of California w Los Angeles (UCLA), niektóre osoby mają zdolność do takiego zmieniania częstotliwości (czyli wysokości) głosu, aby ich głos był bardziej przekonujący. Badania potwierdziły również, że liderzy polityczni obdarzeni niższym głosem byli postrzegani jako bardziej dominujący i atrakcyjni, natomiast mówiący głosem o wyższej częstotliwości - jako ulegli i życzliwi.

250 uczestniczących w badaniach ochotników oceniało wiele różnych wersji wystąpień polityków, używając 67 przymiotników, takich jak nieuczciwy, przerażający, dynamiczny, atrakcyjny, przekonujący i uczciwy. Głosy należały do polityków płci męskiej z Włoch, Francji, Portugalii i Brazylii, w tym Luigiego de Magistrisa, Francoisa Hollande\'a i Luiza Inacio Luli da Silvy, ale poddawano je manipulacji, zmieniając częstotliwość.

Częstotliwości głosu ma związek z wielkością ludzkiej krtani. Duża krtań i długie struny głosowe obniżają brzmienie głosu – podobnie jak ta sama nuta brzmi inaczej grana na wiolonczeli niż na skrzypcach. Zwykle większa krtań wiąże się z większymi rozmiarami ciała. Jednak napięcie mięśni może podnieść częstotliwość drgań – na przykład pod wpływem emocji głos może się stawać wyższy.

Jak wyjaśnił kierujący badaniami Rosario Signorello, liderzy potrafią tak manipulować głosem, aby zostać uznanymi za osoby dominujące. "Cechy dynamicznego lub czarującego lidera zawsze postrzegane są poprzez głos. Liderzy używają charyzmatycznego głosu, aby pobudzić stan emocjonalny swoich słuchaczy" - powiedział BBC. Odnoszący sukcesy politycy uczą się, jak przekonywać audytorium.

Wspólną cechą charyzmatycznych przywódców jest ich zdolność do manipulowania głosem w celu przekazania różnych rodzajów charyzmy. Modulacja głosu, a nawet to, że staje się szorstki, chrypiący – pomagają przekonać publiczność podczas przemówień politycznych. Jak podkreśla dr Signorello, te wyuczone elementy należą od konkretnego języka oraz kultury, do której mówca i słuchacze przynależą. "W każdej kulturze istnieją sposoby na manipulowanie głosem, aby przekazać różne rodzaje charyzmy" - dodaje.

Na przykład Francuzi preferują polityków o średnio wysokim głosie, postrzegając ich jako rozsądnych, spokojnych, godnych zaufania i uczciwych. Włosi natomiast wolą niższy głos, który kojarzą z autorytetem, determinacja i groźbą.

Obniżając głos można nie tylko uczynić go bardziej dominującym, ale i bardziej seksowny. Chrapliwość może zwiększyć atrakcyjność, ale także być postrzegana, jako zagrożenie.

"Mężczyzna o niskim, głębokim głosie byłby postrzegany jako dominujący przez innych mężczyzn, ale być może jako seksowny przez kobiety. Wyższy głos w przypadku mężczyzny może oznaczać uległość (gdy mówi mężczyzna i słuchają go mężczyźni) lub seksapil (mówi kobieta, a słuchają mężczyźni). Nie ma ogólnej recepty na bycie charyzmatycznym, ale w każdej kulturze istnieją sposoby na takie manipulowanie głosem, by przekazać różne rodzaje charyzmy” – zaznaczył Signorello.(PAP)

pmw/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022