Żołnierski pas z brązu z IX wieku odkryto na stanowisku w Bułgarii

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Archeolodzy odkryli w północno-wschodniej Bułgarii pas wykonany z elementów z brązu, należący do bułgarskiego żołnierza z IX wieku – informuje serwis internetowy Novinite.

Odkrycia dokonano na stanowisku archeologicznym koło wioski Debrene w gminie Dobriczka w obwodzie Dobricz, gdzie znajdują się pozostałości bizantyjskiej bazyliki oraz małej fortecy z VI wieku.

Zespół naukowców pod kierunkiem Bojana Totewa odkrył w ruinach fortecy żołnierski pas złożony z kwadratowych elementów z brązu, należący prawdopodobnie do wojownika średniej rangi z czasów istnienia pierwszego państwa bułgarskiego (681-1018 r. n.e.).

Znalezisko pochodzi z końca IX wieku i jest pierwszym pasem z brązu z tego okresu, odkrytym na stanowisku w Bułgarii w całości.

Na wykonanych z brązu częściach pasa widnieją zdobienia z motywami kwiatowymi, a jedyna brakująca część - klamra – jest poszukiwana obecnie przez archeologów.

Według Kostadina Kostadinowa, dyrektora Muzeum Historycznego w Dobriczu, forteca została wzniesiona w VI wieku dla ochrony bizantyjskiej bazyliki, która jednak pod koniec VI wieku została zniszczona.

Jego zdaniem, cały rejon bazyliki był miejscem kultu i dalsze prace wykopaliskowe mogą doprowadzić do odkrycia kolejnych budowli i artefaktów.

Wcześniej na tym samym stanowisku archeolodzy odkryli amforę z bizantyjskimi monetami z brązu, pochodzącymi z VI wieku. (PAP)

jot/jjj/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Peru/ Pływające myszy i ryby "o dziwacznych głowach" wśród 27 nowych gatunków odkrytych w Amazonii

  • Fot. Adobe Stock

    Komórki macierzyste mogą uratować koralowce

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera