Orzechy włoskie zapobiegają rozwojowi choroby Alzheimera

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Dieta zawierająca orzechy włoskie sprzyja poprawie funkcjonowania myszy zagrożonych chorobą Alzheimera – czytamy w „Journal of Alzheimer’s Disease”.

Naukowcy z New York State Institute for Basic Research in Developmental Disabilities (USA) zaobserwowali, że codzienna konsumpcja orzechów włoskich koreluje ze złagodzeniem lęku oraz polepszeniem funkcji motorycznych i procesów związanych z uczeniem się i pamięcią u myszy cierpiących na alzheimera.

Badacze zainspirowali się wynikami poprzednich badań sugerujących, iż ekstrakt z orzechów włoskich przeciwdziała skutkom stresu oksydacyjnego wywoływanego przez białko amyloidu beta, które odgrywa dużą rolę przy powstawaniu płytek starczych w mózgach osób z chorobą Alzheimera.

W ramach niniejszego eksperymentu postanowili codziennie podawać myszom pokarmy składające się w 6 lub 9 proc. z orzechów włoskich. W przeliczeniu na dawkę dla ludzi odpowiadałoby to ok. 28 lub 43 gramom.

Rezultaty eksperymentu okazały się bardzo zadowalające. Gryzonie karmione orzechami zaczynały pod wieloma względami funkcjonować znacznie lepiej niż wcześniej.

Autorzy badania uważają, że to wysoka zawartość antyoksydantów w orzechach włoskich odpowiada za zapobieganie degeneracji typowej dla choroby Alzheimera. Podejrzewają też, iż spory udział w tym procesie bierze kwas alfa-linolenowy (ALA). (PAP)

ooo/ krf/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 14.03.2024  EPA/ADAM DAVIS

    Szósty lot testowy rakiety Starship zaplanowany na 18 listopada

  • Fot. Adobe Stock

    Lek na jaskrę daje obiecujące efekty w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych u zwierząt

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera