Hazardziści mają problemy z euforią

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Bodźce, które wywołują euforię u zdrowych osób dają znacznie mniej szczęścia uzależnionym od hazardu – informuje serwis „BBC News/Health”.

W mózgu każdego człowieka znajduje się naturalny układ wydzielający opioidy, zwany układem nagrody lub ośrodkiem przyjemności. Wyewoluował on aby dając przyjemność zwiększać prawdopodobieństwo potencjalnie korzystnych dla organizmu zachowań. Ma związek z motywacją, bólem, przyjemnością, kontrolą zachowania – oraz uzależnieniami.

Naukowcy z Imperial College w Londynie oraz z Cambridge za pomocą techniki funkcjonalnego rezonansu magnetycznego zbadali funkcjonowanie układu nagrody u 14 osób uzależnionych od hazardu oraz 15 zdrowych ochotników. Badanym podano tabletkę amfetaminy i obserwowano uwalnianie endorfin pod wpływem tego środka pobudzającego.

Jak się okazało, mózgi patologicznych hazardzistów reagowały inaczej niż zdrowych ochotników. Wygląda na to, że nie odczuwają oni takiej euforii jak osoby zdrowe. Zdaniem naukowców mniejsza zdolność do euforii może sprzyjać uzależnieniu, ponieważ osoby takie intensywniej poszukują pobudzających bodźców. Jednak w opinii autorów badań mechanizm tego uzależnienia może być odmienny niż w przypadku alkoholu czy kokainy.

Możliwe, że dzięki wynikom badań da się opracować nowe metody leczenia uzależnionych od hazardu. Obecnie stosuje się między innymi leki takie jak naltrekson czy nalmefen, dające najlepsze rezultaty u hazardzistów, w których rodzinach pojawiały się problemy z alkoholem.

Praca brytyjskich naukowców zaprezentowana została podczas konferencji European College of Neuropsychopharmacology w Berlinie.(PAP)

pmw/ krf/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Belgia odnotowała pierwszy przypadek nowego, groźniejszego wariantu małpiej ospy

  • Fot. Adobe Stock

    Mikroplastik w powietrzu może powodować niepłodność i nowotwory

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera