Liczenie ptaków i spacery ornitologiczne podczas Europejskich Dni Ptaków

Liczenie ptaków, spacery i wycieczki ornitologiczne - to atrakcje najbliższych Europejskich Dni Ptaków, przypadających na pierwszy weekend października. Do udziału w tych akcjach zachęca Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP).

"Celem Europejskich Dni Ptaków jest pokazanie piękna migracji ptaków oraz potrzeb ptaków migrujących na całym szlaku ich wędrówek przez Europę, basen Morza Śródziemnego oraz Afrykę" - podkreśla Katarzyna Groblewska z OTOP w materiale przesłanym PAP.

Europejskie Dni Ptaków organizowane są w 37 krajach Europy i Azji Centralnej. Przy okazji ornitolodzy zwracają uwagę społeczeństw na problemy związane z ochroną migrujących ptaków. Obecnie często zagrażają im zmiany w użytkowaniu gruntów, a także zmiany klimatyczne na terenach lęgowych i w miejscach zimowania. Aby ptaki przetrwały, muszą mieć odpowiednie obszary lęgowe, bezpieczne miejsca wypoczynku w czasie przelotów i dobre siedliska na terenach zimowania.

Jak co roku w pierwszy weekend października wolontariusze zapraszają wszystkich chętnych na wycieczki ornitologiczne, podczas których przybliżają tajemnice jesiennej wędrówki ptaków przez nasz kontynent, lecących z terenów lęgowych na zimowiska. Spacery zaplanowano na 4 i 5 października w całej Polsce. Ich listę można znaleźć na stronie: www.otop.org.pl

OTOP zachęca też do liczenia ptaków, które można prowadzić indywidualnie, w gronie znajomych lub podczas wycieczki ornitologicznej z wolontariuszem. Swoje obserwacje uczestnicy rejestrują na specjalnych formularzach i przekazują krajowym koordynatorom z OTOP. W niedzielę dane zostaną przekazane do europejskiego centrum koordynacyjnego na Słowacji.

Na podstawie informacji zebranych we wszystkich państw uczestniczących w akcji powstanie lista najczęściej spotykanych jesienią gatunków ptaków.

Europejskie Dni Ptaków organizowane są od 1993 r. przez BirdLife International - światową federację towarzystw ochrony ptaków.

PAP - Nauka w Polsce

zan/ mki/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Łoś. Fot. Patryk Sacharewicz, mat. prasowe

    Od badylarza do łopatacza – zbadano zmiany wielkości poroża łosi w okresie bez polowań

  • Adobe Stock, trójwymiarowy model ubikwityny, przyłączającej się do białek w procesie ubikwitynacji

    Powstała DEGRONOPEDIA - baza oraz serwer do przewidywania degronów - białkowych “znaczników zniszczenia”

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera