Historia i kultura

Zjazd historyków o Polsce i Europie w kontekście Bałtyku

Bałtykowi, jako jednemu z ważnych spoiw łączących społeczeństwa europejskie, poświęcony jest rozpoczynający się w czwartek w Szczecinie zjazd historyków. Naukowcy będą dyskutowali o gospodarce, wojnach czy kulturze widzianych przez pryzmat problematyki morskiej.

XIX Powszechny Zjazd Historyków Polskich pod hasłem \"Polska-Bałtyk-Europa\" to próba szerokiego spojrzenia na historię Polski i Europy w kontekście przede wszystkim Bałtyku, ale także szerszym, traktującym morze, jako istotny czynnik rozwoju. Naukowcy proponują przyjrzenie się z tego punktu widzenia m.in. różnym formom rywalizacji o wpływy, kontaktom nawiązywanym dzięki morzom, myślom politycznym czy szansom rozwojowym nadmorskich regionów.

Jak powiedziała PAP dr Małgorzata Cieśluk z Uniwersytetu Szczecińskiego, który jest w tym roku gospodarzem zjazdu, jednym z ponad 50 zaplanowanych sympozjów będzie spotkanie poświęcone południowemu Bałtykowi, który był przestrzenią ważnych przełomów kulturowych w średniowieczu. Zaplanowano m.in. wystąpienia na temat znaczenia tych ziem dla rozwoju kultury zachodu, jak również śladów tamtych przemian, widocznych do dziś - dodała.

Kolejne sympozjum będzie poświęcone wojnom prowadzonym na morzu. \"Naukowcy postawili sobie za cel obrad podjęcie dyskusji nad możliwością opracowania nowoczesnej syntezy dziejów wojen na morzu, w tym także tych prowadzonych na Bałtyku\" - powiedziała Cieśluk. Wśród prelegentów są historycy zajmujący się wojnami toczonymi na morzu od starożytności po drugą wojnę światową. Obok historyków reprezentujących większość polskich ośrodków uniwersyteckich, będzie można wysłuchać także naukowców z Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni czy Politechniki Gdańskiej.

Z kolei szeroko rozumianym związkom kulturowym, łączącym społeczeństwa basenu Morza Śródziemnego i Bałtyku będzie sympozjum zatytułowane \"Europa Śródziemnomorska i Europa Bałtycka\".

Naukowcy przyjrzą się także rywalizacji państw na morzach europejskich, koncentrując się przede wszystkim na wydarzeniach od XIX w. do drugiej wojny światowej. \"Pojawią się m.in. wystąpienia mówiące o próbach zawłaszczania obszarów morskich przez Wielką Brytanię, Niemcy czy Rosję w kontekście gospodarczym. Jednym z wielu ciekawych tematów będą brytyjsko-islandzkie tzw. wojny dorszowe\" - powiedziała Cieśluk.

Bałtyk to także polityka i tej kwestii poświęcone będzie spotkanie na temat różnych nurtów dziewiętnastowiecznej i dwudziestowiecznej polskiej myśli politycznej.

\"Solidna dawka wiedzy oferowana przez zjazd, a dotycząca różnych aspektów historii, może dać podstawę do tego, żeby myśleć o przyszłości. Chociażby o tym, jak w nowy sposób możemy postrzegać znaczenie mórz w bardzo dynamicznie zmieniającej się współczesnej Europie\" - dodała Cieśluk.

 Patronat honorowy nad zjazdem objął prezydent Bronisław Komorowski.

Spotkanie, którego organizatorem jest Polskie Towarzystwo Historyczne, potrwa do niedzieli 21 września. Spodziewanych jest na nim ponad dwa tysiące naukowców i ludzi zainteresowanych historią z kraju i zagranicy.

PAP - Nauka w Polsce

res/ krf/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Karol Beyer, Muzeum Narodowe w Warszawie. Źródło: Wikipedia/ domena publiczna

    160 lat temu otwarto w Warszawie most Kierbedzia, pierwszą stałą przeprawę przez Wisłę

  • 20.11.2024. Prezentacja zatrzymanego przez służby skarbu z okresu epoki brązu, 20 bm. w przestrzeni wystawy stałej „Świt Pomorza. Kolekcja starożytności pomorskich” Muzeum Narodowego w Szczecinie – Muzeum Tradycji Regionalnych, 20 bm. Znaleziony podczas nielegalnych poszukiwań zabytków w Gryfinie skarb został zatrzymany przez policjantów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie oraz pracownicy Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie. Odnaleziony zespół zabytków składa się z kilkudziesięciu przedmiotów wykonanych z brązu. Są to głównie ozdoby i elementy uprzęży końskiej, ale także broń, narzędzia oraz inne drobne przedmioty. Znalezisko datuje się na V okres epoki brązu (lata ok. 900-750 p.n.e). (jm) PAP/Marcin Bielecki

    Szczecin/ Zaprezentowano skarb z Gryfina; znalazca nadal poszukiwany

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera