Ministerstwo Edukacji i Nauki

16.05.2022
PL EN
09.09.2014 aktualizacja 09.09.2014

Nyski Festiwal Nauki startuje po raz dziesiąty

10 lat transferu wiedzy - takie hasło towarzyszy dziesiątej, jubileuszowej edycji Nyskiego Festiwalu Nauki. W programie wydarzenia znalazły się m.in. warsztaty, ćwiczenia, pokazy badań laboratoryjnych, wykłady, wystawy, konkursy. Dwudniowy festiwal rozpoczyna się w środę.

Nyski Festiwal Nauki jest kierowany przede wszystkim do młodzieży, a jego celem jest promocja nauki, jej osiągnięć oraz jej zastosowań w codziennym życiu. Organizatorem wydarzenia jest Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie. Łącznie dla festiwalowych gości przygotowano kilkadziesiąt wydarzeń o charakterze naukowym.

Uczestnicy będą mogli m.in. zaprojektować swój wymarzony dom, wziąć udział w warsztatach z przedsiębiorczości, zeskanować swoją twarz w technologii 3D, przeanalizować skład swojej masy ciała, dowiedzieć się jak tworzy się perfumy i poznać kilka chemicznych sztuczek. Ponadto chętni będzie można zdobyć nagrody w konkursie ze znajomości języka angielskiego i wykazać się w rywalizacji sportowej.

Ciekawe propozycje dla festiwalowych gości przygotowało także uczelniane Biuro Współpracy Międzynarodowej, które organizuje warsztaty kulturoznawcze oraz Centrum Badawczo – Edukacyjne Konserwacji Zabytków PWSZ w Nysie, które wyjaśni, jak i po co bada się zabytki, np. przy wykorzystaniu lasera. Swoją propozycję przygotowało także Muzeum w Nysie, które oferuje wykłady przygotowane w oparciu o zasoby ekspozycji stałej Galerii Malarstwa Zachodnioeuropejskiego oraz wystawę czasową o architekturze przemysłowej Górnego Śląska.

Na terenie Regionalnego Centrum Transferu Wiedzy i Technologii Innowacyjnych działającego przy PWSZ w Nysie, odbędzie się otwarty Piknik Naukowy. W programie przewidziano m.in. prezentację sprzętu do realizacji dźwięku, naukę gry w bule i wystawę rękodzieła artystycznego przygotowaną przez Uniwersytet Trzeciego Wieku w Nysie, a także profesjonalne stanowisko do gier przy wykorzystaniu urządzania kinect. Ciekawostką podczas pikniku będzie także możliwość zobaczenia z bliska wyposażenia wozu transmisyjnego Polskiego Radia Opole oraz możliwość wzięcia udziału w audycji na żywo, która zostanie zrealizowana z plenerowego studia.

W organizację festiwalu zaangażowały się wszystkie instytuty działające w PWSZ w Nysie, które zaprezentują swój potencjał naukowy i pokażą pomoce dydaktyczne, którymi uczelnia może się poszczycić. Szczegółowy program wydarzeń jest dostępny na stronie: www.pwsz.nysa.pl/nfn

Organizująca festiwal Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie jako pierwsza i jedyna Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa jest jednym z czterech polskich członków Europejskiego Stowarzyszenia Wydarzeń Naukowych - EUSCEA - z siedzibą w Wiedniu. Europejski ruch festiwalowy skupia obecnie ponad 89 instytucji i organizacji naukowych z 33 krajów.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022