Ministerstwo Edukacji i Nauki

16.05.2022
PL EN
04.09.2014 aktualizacja 04.09.2014

Bociany odleciały, bociani eksperci obradują

Czym różnią się bociany z Europy Zachodniej i Wschodniej, jak je chronić i jakie konsekwencje ma stołowanie się na wysypiskach śmieci? W czwartek na Uniwersytecie Zielonogórskim (UZ) rusza 1. Międzynarodowa Konferencja o Bocianie Białym.

Organizatorzy konferencji z UZ przypominają, że bocian biały to ptak znany i łatwo rozpoznawalny. Przez dość długi czas ornitolodzy zajmowali się jednak głównie liczeniem jego lęgowych par, a dopiero od niedawna prowadzą coraz więcej szczegółowych badań. Jest co badać - bocian biały jest doskonałym gatunkiem wskaźnikowym (to znaczy, że kondycja całego gatunku może sygnalizować zmiany w środowisku, np. zanieczyszczenia), do tego długo żyje i migruje. Dzięki szczegółowym badaniom jego migracji, fizjologii i zachowania naukowcy lepiej rozumieją mechanizmy sterujące równowagą w świecie organizmów żywych.

Statystycznie co czwarty bocian na świecie pochodzi z Polski, a nasi eksperci zajmują się tym gatunkiem naprawdę intensywnie. Kolejne spotkania w ramach Międzynarodowej Konferencji o Bocianie Białym w Zielonej Górze mają być okazją do szerszej wymiany doświadczeń. Na spotkaniach zaplanowanych do soboty eksperci ze wschodu i zachodu przedstawią swoje dane, wyniki badań i obserwacji, prowadzonych na terenie Ukrainy, Litwy, Białorusi, Słowacji, Turcji, Gruzji, Francji, Danii i Chin.

Zaplanowano tematy dotyczące ekologii, fizjologii, genetyki i behawioru bocianów czy kwestii ich ochrony. Osoby badające ten gatunek przedstawią kwestie związane m.in. z rozrodczością i wpływem środowiska na rozwój piskląt. Sporo uwagi poświęcą bocianiej diecie i upodobaniu do wysypisk - miejsc zapewniających pożywienie tym ptakom, które nie odleciały na zimę. Ornitolodzy będą omawiać możliwe konsekwencje takiej "śmieciowej diety".

Różnice pomiędzy populacjami bociana białego w Europie Zachodniej i Wschodniej omówi prof. Piotr Tryjanowski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. "Szlaki migracyjne obu tych populacji są równoległe, a reprezentujące je osobniki praktycznie się obecnie nie krzyżują i zachowują prawie jak dwa różne gatunki" - zauważa profesor.

Jedno ze spotkań poświęcono azjatyckiemu bocianowi czarnodziobemu.

Współorganizatorami konferencji na UZ są Sekcja Ornitologiczna Polskiego Towarzystwa Zoologicznego, proNatura, Liga Ochrony Przyrody. Szczegóły na stronie internetowej.

PAP - Nauka w Polsce

zan/ mrt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022