
Niektóre związki organiczne wchodzące w skład środków czyszczących i odkażających mają negatywny wpływ na płodność u myszy – zawiadamia czasopismo „Reproductive Toxicology”.
Naukowcy z Politechniki i Uniwersytetu Stanowego Wirginii (USA) dowiedli, że dwie substancje – chlorek benzylodimetyloalkiloamoniowy (ADBAC) i chlorek didecylodimetyloamoniowy (DDAC) – stosowane w produktach czyszczących, zmiękczających i odkażających oraz jako środki konserwujące w kosmetykach powodują u myszy trudności z zajściem w ciążę.
Początkowo badacze zaobserwowali jedynie, że samice myszy laboratoryjnych, które miały kontakt z osobami używającymi środka do dezynfekcji rąk, rodziły mniej potomstwa.
To spostrzeżenie skłoniło naukowców do uważniejszego przyjrzenia się związkom wchodzącym w skład dezynfekatora.
Eksperymenty wykazały, że myszy wystawione na działanie ADBAC bądź DDAC, miały trudności z zajściem w ciążę i rodziły mniej potomstwa. W dodatku 40 proc. matek umierało w zaawansowanej ciąży lub podczas porodu.
„Te chemikalia są w użyciu już od około 50 lat. Powszechnie uważa się je za bezpieczne, ale nikt tak naprawdę nie przeprowadził wnikliwych badań, aby to potwierdzić” – mówi dr Terry Hrubec, współautorka badania.
Nie wiadomo, czy owe substancje należące do grupy czwartorzędowych związków amoniowych cenionych ze względu na właściwości antybakteryjne i antystatyczne są szkodliwe także dla ludzi.
„Przetestowaliśmy tylko dwa aktywne składniki środka dezynfekującego, a nie całą gamę związków z tej grupy. W celu uzyskania pewności oraz określenia wpływu wywieranego na człowieka potrzebujemy jeszcze wielu badań” – podsumowuje Hrubec. (PAP)
ooo/ mrt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.