Na Cyprze archeolodzy badają ruiny miasta zniszczonego w IV wieku

Archeolodzy badający na Cyprze ruiny starożytnego miasta zniszczonego przez trzęsienie ziemi w IV wieku dokonali kolejnych odkryć – informuje serwis internetowy Cyprus Mail.

Zespół naukowców pod kierunkiem dr Thomasa W. Davisa z Instytutu Archeologii w Fort Worth w stanie Texas w USA od trzech lat prowadzi badania ruin starożytnego miasta Kurion, znajdujących się w dystrykcie Limassol na południowym wybrzeżu Cypru.

Podczas najnowszych prac wykopaliskowych archeolodzy odkryli ruiny domostwa oraz szczątki członków czteroosobowej rodziny, którzy ponieśli śmierć pod gruzami w trakcie katastrofalnego trzęsienia ziemi, które w 365 roku zniszczyło miasto.

Naukowcy odsłonili szkielety dwóch dorosłych osób, jednego nastolatka oraz małego dziecka, skupione pod gruzami w jednym miejscu.

Szczątki małego dziecka znajdowały się pod prawym ramieniem jednej z dorosłych osób, która prawdopodobnie do końca próbowała osłonić małe ciało.

Wiele kości u wszystkich zmarłych zostało połamanych, a niektóre zmiażdżone przez kamienie upadające z elementów konstrukcji domu.

W ruinach domostwa archeolodzy odkryli wiele artefaktów, w tym skorupy dużego charakterystycznego talerza z barwnego szkła, pochodzącego z Egiptu.

Według naukowców, takie talerze z żółtego szkła z ciemnozielonymi dodatkami wytwarzano w starożytności w Egipcie, a większość znanych naukowcom egzemplarzy pochodzi z wykopalisk na koptyjskich cmentarzach.

Talerz odkryty w ruinach domu w Kurion na Cyprze jest jednym z najlepiej zachowanych egzemplarzy egipskiej szklanej ceramiki tego rodzaju. (PAP)

jot/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    W sierpniu sonda Juice przeleci między Ziemią i Księżycem

  • Fot. Adobe Stock

    Sonda Ramses zbada nadlatującą do Ziemi asteroidę

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera