Archeolodzy badający na Cyprze ruiny starożytnego miasta zniszczonego przez trzęsienie ziemi w IV wieku dokonali kolejnych odkryć – informuje serwis internetowy Cyprus Mail.
Zespół naukowców pod kierunkiem dr Thomasa W. Davisa z Instytutu Archeologii w Fort Worth w stanie Texas w USA od trzech lat prowadzi badania ruin starożytnego miasta Kurion, znajdujących się w dystrykcie Limassol na południowym wybrzeżu Cypru.
Podczas najnowszych prac wykopaliskowych archeolodzy odkryli ruiny domostwa oraz szczątki członków czteroosobowej rodziny, którzy ponieśli śmierć pod gruzami w trakcie katastrofalnego trzęsienia ziemi, które w 365 roku zniszczyło miasto.
Naukowcy odsłonili szkielety dwóch dorosłych osób, jednego nastolatka oraz małego dziecka, skupione pod gruzami w jednym miejscu.
Szczątki małego dziecka znajdowały się pod prawym ramieniem jednej z dorosłych osób, która prawdopodobnie do końca próbowała osłonić małe ciało.
Wiele kości u wszystkich zmarłych zostało połamanych, a niektóre zmiażdżone przez kamienie upadające z elementów konstrukcji domu.
W ruinach domostwa archeolodzy odkryli wiele artefaktów, w tym skorupy dużego charakterystycznego talerza z barwnego szkła, pochodzącego z Egiptu.
Według naukowców, takie talerze z żółtego szkła z ciemnozielonymi dodatkami wytwarzano w starożytności w Egipcie, a większość znanych naukowcom egzemplarzy pochodzi z wykopalisk na koptyjskich cmentarzach.
Talerz odkryty w ruinach domu w Kurion na Cyprze jest jednym z najlepiej zachowanych egzemplarzy egipskiej szklanej ceramiki tego rodzaju. (PAP)
jot/ mrt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.