Zaburzenia snu związane z ryzykiem samobójstwa u starszych osób

Starsze osoby, które cierpią z powodu różnych zaburzeń snu, częściej giną śmiercią samobójczą niż ich rówieśnicy dobrze śpiący – wykazało badanie, które publikuje pismo „JAMA Psychiatry”. Związek ten jest niezależny od występowania depresji.

Autorzy pracy przypominają, że częstość występowania zaburzeń snu rośnie wśród osób w starszym wieku. Jest to również okres życia, w którym obserwuje się znaczny wzrost odsetek samobójstw.

Zespół, którym kierowała dr Rebecca A. Bernert ze Stanford University School of Medicine (Kalifornia, USA) przeanalizował dane na temat snu zbierane przez 10 lat wśród 420 starszych osób (w wieku 65 lat i więcej), z czego 20 zmarło śmiercią samobójczą. Wśród osób, które odebrały sobie życie największy odsetek stanowili biali mężczyźni, którzy ogólnie należą do grupy najbardziej zagrożonej próbami samobójczymi.

Badacze wyliczyli, że ryzyko zamachu na własne życie było o 40 proc. wyższe w przypadku osób, które na początku badania miały zaburzenia snu (i w związku z tym ich sen miał gorszą jakość). Gdy naukowcy uwzględnili w analizie występowanie depresji, sen złej jakości miał związek z wyższym o 30 proc. ryzykiem samobójstwa w ciągu 10 lat.

Naukowców zaskoczyło to, że zła jakość snu była lepszym wskaźnikiem ryzyka samobójstwa niż objawy depresji. Występowanie tych czynników jednocześnie w największym stopniu zwiększało prawdopodobieństwo zamachu na własne życie.

Spośród różnych zaburzeń snu najsilniejszy związek z ryzykiem samobójstwa miały trudności z zasypianiem oraz sen nie dający wypoczynku.

Zdaniem autorów pracy zła subiektywna jakość snu może stanowić nowy wskaźnik służący do identyfikacji starszych osób bardziej skłonnych popełnić samobójstwo. Jak przypominają, starsze osoby często składają wizytę lekarzowi w ciągu kilku tygodni przed próbą samobójczą.

Być może leczenie zaburzeń snu okaże się skuteczne w prewencji prób samobójczych podejmowanych przez seniorów, ocenia dr Bernert.

Badaczka przypomina, że o tym, czy dana osoba podejmie próbę samobójczą decyduje wiele wzajemnie oddziałujących ze sobą czynników - biologicznych, psychicznych i społecznych. „Samobójstwu można zapobiegać. Jednak działania prewencyjne w tym zakresie są niewystarczające” - dodaje.

Obecnie zespół dr Bernert prowadzi dwa badania, które pozwolą ocenić, czy skuteczne leczenie bezsenności może zapobiegać występowaniu depresji i zachowaniom samobójczym. Naukowcy są zdania, że w przyszłości warto też sprawdzić, czy zaburzenia snu mają związek z ryzykiem samobójstwa u młodszych osób. (PAP)

jjj/ krf/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Kosmicznemu Teleskopowi Hubble'a stuknęło 35 lat

  • Fot. Adobe Stock

    UNICEF: w ciągu ostatnich 50 lat szczepionki uratowały życie ponad 150 mln osób

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera