Kości niemal 50 latających gadów odkryto w Brazylii

Kości niemal pół setki skrzydlatych gadów z nieznanego dotąd gatunku Caiuajara dobruskii odkryli naukowcy na południu Brazylii. O znalezisku informują w "PLOS ONE".

Paulo Manzig z Universidade do Contestado w Brazylii i jego współpracownicy znaleźli kości w warstwach skał, których pochodzenie datuje się na kredę. Już wcześniej odkryto tam szczątki pterozaura.

Tym razem kości reprezentują całą grupę osobników młodych i dorosłych. Rozpiętość ich skrzydeł sięgała od nieco ponad pół metra do 2,35 m.

Odkrywcy sugerują, że gatunek był typowo stadny, a jego przedstawiciele żyli w koloniach. Prawdopodobnie już bardzo młode osobniki potrafiły latać.

Po wstępnych analizach naukowcy orzekli, że kości reprezentują nowy gatunek pterozaura, nazwany C.dobruskii. W porównaniu z innymi pterozaurami żył on w okolicach najbardziej wysuniętych na południe.

Od innych, szybujących gadzich kuzynów, wyróżniało go kilka cech, m.in. obecność rozrośniętych elementów kości, wrastających do otworu w czaszce, czy istnienie owalnego zagłębienia w kości na powierzchni żuchwy. Gady młode i starsze różniły się głównie wielkością i kątem, pod jakim z czubka głowy sterczał im kostny grzebień. U młodych był on prawdopodobnie niepozorny i mocno nachylony, u starszych powiększał się i silniej odstawał.

Bogactwo szczątków pozwala badaczom wnioskować na temat pokrewieństwa zwierząt z innymi wymarłymi gadami i ustalić, jak rozwijały się i dojrzewały poszczególne osobniki. (PAP)

zan/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Robot-rękawica dla trenujących pianistów

  • Fot. Adobe Stock

    Australopiteki sprzed 3 mln lat były wegetarianami

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera