Studenci z Białegostoku znów policzą ptaki nad Siemianówką

Jakie gatunki ptaków bytują w okolicach Zalewu Siemianówka i jakie migrują tamtędy w drodze do swoich zimowisk? To będą mogli sprawdzić miłośnicy ornitologii, którzy wezmą udział w trwającym do końca października, jesiennym obozie Akcji Siemianówka.

Obóz Akcja Siemianówka organizuje Koło Naukowe Biologów Uniwersytetu w Białymstoku (UwB). Przez ponad trzy miesiące miłośnicy ptaków będą je łapać, badać i obrączkować.

"Studenci rozstawiają kilkadziesiąt sieci oraz pułapki tunelowe w różnych siedliskach m.in. w lesie, na łące, wśród krzewów, w trzcinowiskach, a jeżeli niski poziom wody pozwala, także na błotnych łachach tworzących wyspy. Wolontariusze razem z licencjonowanymi obrączkarzami sprawdzają siatki i pułapki podczas obchodów. Następnie ptakom zakładana jest odpowiednia obrączka ze specjalnym numerem identyfikacyjnym, oznaczany jest gatunek oraz sprawdzana kondycja, a także otłuszczenie, czyli jaki zapas energii zgromadził dany osobnik na okres wędrówki. Ponadto zbierane są pomiary biometryczne oraz waga" - opisuje rzecznik prasowy UwB Katarzyna Dziedzik.

Potem ptaki są wypuszczane na wolność. Zebrane w ten sposób dane są przesyłane do Stacji Ornitologicznej Muzeum i Instytutu Zoologii PAN z Gdańska, która pełni rolę Krajowej centrali obrączkowania ptaków. Służą również studentom m.in. do tworzenia prac licencjackich i magisterskich.

Akcja Siemianówka jest organizowana od 2002 roku. To jeden z największych obozów obrączkarskich w Polsce i jedyny w północno–wschodniej części kraju. Podczas ponad dziesięcioletniej historii obozu złapało się około 70 tysięcy ptaków, wśród nich wiele bardzo ciekawych gatunków, np. modraczek, świstunka złotawa, świstunka żółtawa, dubelt, błotniak stepowy, zaroślówka, wodniczka, żołna. W pobliżu obozu można zaobserwować migrujące ptaki drapieżne, setki pospolitych, a także rzadkich siewek, takich jak płatkonóg płaskodzioby, biegus płowy, biegus arktyczny czy terekia.

Do udziału w Akcji Siemianówka studenci zapraszają wszystkich pasjonatów ornitologii. Na obozie można się nauczyć identyfikowania gatunków i technik postępowania z ptakami, a także zdobyć wiedzę o biologii tych zwierząt.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • fot. Uniwersytet Jagielloński, Małopolskie Centrum Biotechnologii

    Naukowcy pokazują strukturę ludzkiego Elongatora

  • Fot. UW/wyspy ciepła

    Zmiany klimatu i urbanizacja łącznie wpływają na bioróżnorodność

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera