Botaniczne odkrycie na Mazurach - smotrawa okazała w gminie Piecki

W lasach niedaleko Piecek na Mazurach odkryto pierwsze w północno-wschodniej Polsce stanowisko smotrawy okazałej, uważanej za roślinę o właściwościach leczniczych - poinformowało Nadleśnictwo Strzałowo.

Kilkaset takich roślin z rodziny astrowatych odnaleziono na porośniętym brzozami i przylegającym do jeziora terenie źródliskowym w gminie Piecki. Niektóre pędy mają ponad 2 m wysokości i żółte kwiaty o średnicy 10 cm. W Polsce ich naturalne stanowiska stwierdzono dotychczas jedynie w Bieszczadach i Beskidzie Niskim.

"Nie chcemy ujawniać bliższej lokalizacji tych roślin, bo mógłby znaleźć się jakiś kolekcjoner, który przyjedzie i je wykopie. Tak bywało czasem w przypadku rzadkich odmian storczyków, które trafiały do prywatnych hodowli - powiedział PAP Andrzej Ryś z Nadleśnictwa Strzałowo, który odkrył smotrawę okazałą na Mazurach.

Smotrawa okazała (Telekia speciosa) jest uważana za roślinę o właściwościach leczniczych. Wyciąg z suszonych kwiatów działa przeciwzapalne i żółciopędnie, obniża poziom cukru i cholesterolu we krwi. Bywa stosowany przy leczeniu miażdżycy, kamicy żółciowej, dolegliwościach trzustki i przeroście gruczołu krokowego.

PAP - Nauka w Polsce

mbo/ amac/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: setki gatunków płazów znajdą się poza tolerowanym przez nie zakresem temperatur

  • 30.04.2021. Wapienna jaskinia krasowa Raj w Chęcinach (woj. świętokrzyskie), jedno ze stanowisk Geoparku Świętokrzyskiego, 30 bm. Jaskinia powstała prawdopodobnie około 360 mln lat temu. PAP/Piotr Polak

    Geolog: skały to nie tylko obiekt badań, ale zapis klimatu i historia planety

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera