Burze piaskowe w Peru odsłoniły nieznane geoglify na płaskowyżu Nazca

Silne wichury i burze piaskowe na płaskowyżu Nazca odsłoniły nieznane wcześniej geoglify – informuje serwis internetowy Independent.

Jak poinformowali naukowcy, w ubiegłym tygodniu pilot i badacz Edward Herran Gomez de la Torre podczas lotu nad pustynnymi obszarami płaskowyżu Nazca po silnych burzach piaskowych dostrzegł odsłonięte przez wiatr nowe geoglify.

Archeolodzy ustalili, że nowe rysunki na ziemi, przedstawiające ptaka, zwierzęta przypominające lamy, zygzakowatą linię oraz węża o długości 60 metrów i szerokości 4 metrów, zostały odnalezione na zboczach wzgórz w rejonie Doliny El Ingenio oraz Pampas de Jumana.

Linie i rysunki naziemne pustyni Nazca i Pampas de Jumana, wpisane jako obiekt na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1994 roku, są dziełem przedstawicieli kultury Nazca i powstały w okresie ok. 300 r. p.n.e.–900 r. n.e.

Naukowcy będą sprawdzać, czy odkryte nowe geoglify mogą mieć związek z kulturą Paracas, rozwijającą się w okresie ok. 800-100 r. p.n.e. na tych samych obszarach dzisiejszego Peru, która wywarła duży wpływ na późniejszą kulturę Nazca. (PAP)

jot/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    "Hormon miłości" łagodzi agresję u samic lemurów

  • Zagłębienia po obu stronach, przypisywane drapieżnemu kotowi, fot. Thompson et al., 2025, PLOS One, CC-BY 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/)

    Znaleziony w Anglii szkielet gladiatora nosi ślady kłów drapieżnego kota

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera