Ruchliwe uszy - naukowcy rozgryzają język "koński"

Fot. Fotolia /
Fot. Fotolia /

Konie są wrażliwe na wyraz pyska innych osobników oraz na to, na co inne zwracają uwagę. Odczytują to m.in. na podstawie kierunku, w jakim inne osobniki zwracają oczy i uszy. Wyniki badań komunikacji wśród koni przedstawiono w "Current Biology".

Wyniki badania \"końskiego\" przypominają ludziom o ich ograniczeniach i o tym, że inne gatunki mogą się porozumiewać w sposób dla nas zupełnie niedostępny. Jak by nie było, u ogromnej większości ludzi uszy są nieruchome - zauważają autorzy badania.

Wcześniejsze badania komunikacji wśród zwierząt koncentrowały się najczęściej na sygnałach używanych także przez ludzi: sposobie ustawienia ciała i głowy czy kierunku spojrzenia - zauważa jedna z autorek badania, Jennifer Wathan z University of Sussex. Wraz z Karen McComb, Wathan chciała potwierdzić, czy ułożenie uszu jest w przypadku koni sygnałem równie ważnym, odbieranym przez inne osobniki.

Aby śledzić sygnały przekazywane sobie przez konie, które wyraźnie zwracały na coś uwagę, Wathan i McComb robiły im w różnych sytuacjach zdjęcia, które wykorzystały jako naturalnej wielkości modele. Pokazywały je później innym koniom aby sprawdzić, który żłób wybiorą, korzystając z \"sugestii\" kompana. Obecny na zdjęciach koń był przedstawiany tak, jakby zwracał uwagę tylko na jeden z dwóch obecnych w boksie żłobów. Czasami badaczki manipulowały zdjęciem i retuszowały pysk konia tak, by pozbawić go \"informacji\" niesionych przez kluczowe sfery pyska: oczy i uszy.

Ostatecznie potwierdziły, że lokalizując pokarm konie opierają się informacji płynącej ze sposobu trzymania łba przez inne osobniki. Zdolność do odczytywania stopnia zainteresowania innego osobnika jest jednak niepełna, kiedy część głowy - oczy i uszy - zostaje zasłonięta.

Zdolność do poprawnej oceny uwagi zmieniała się też w zależności od tożsamości konia z fotografii. Według naukowców w odczytywaniu przekazu \"z pyska\" mogą być więc ważne indywidualne cechy osobnika.

Nowe badanie stawia pod znakiem zapytania powszechne przekonanie, zgodnie z którym zwierzęta z oczami ułożonymi dokładnie po bokach głowy nie są w stanie pozyskiwać informacji opartej na kierunku spojrzenia innego osobnika.

Wathan i McComb chcą teraz badać cechy pyska przydatne do wyrażania emocji. Bogate życie społeczne koni i ich bliskie relacje z ludźmi czynią je w takich badaniach szczególnie ciekawymi obiektami. Lepsze zrozumienie życia społecznego koni może mieć znaczenie dla ich dobrostanu - zaznaczają. (PAP)

zan/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    USA/ Pierwszy na świecie przeszczep pęcherza moczowego

  • Fot. Adobe Stock

    Portugalia/ Naukowcy badają nieznaną nauce paproć sprzed 300 mln lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera