"Wakacje z gżegżółką" organizuje dla ok. 150 obcokrajowców Uniwersytet Śląski. Uczestnicy tegorocznej Letniej Szkoły Języka, Literatury i Kultury Polskiej w Cieszynie będą m.in. deklamować wiersze Jana Brzechwy oraz rywalizować o tytuł cudzoziemskiego mistrza języka polskiego.
Po raz 24. zjadą do Cieszyna miłośnicy języka polskiego z 37 krajów. W tym roku udział w zajęciach zadeklarowali obcokrajowcy oraz osoby polskiego pochodzenia mieszkające na stałe za granicą, pochodzące m.in. z Azerbejżanu, Brazylii, Białorusi, Chin, Chorwacji, Hiszpanii, Macedonii, Kanady, Kazachstanu, Korei Południowej, Litwy, Niemiec, Rosji, Salwadoru, Słowacji, Słowenii, Stanów Zjednoczonych, Ukrainy, Uzbekistanu, Włoch.
\"W Cieszynie wszyscy połykają bakcyla polszczyzny. Zaledwie miesiąc nauki wystarczy, by znacznie poprawić znajomość języka polskiego lub by opanować niezbędne podstawy potrzebne w codziennej komunikacji. Trzeba jednak nauce poświęcić serce i rozum\" - poinformował rzecznik prasowy Uniwersytetu Śląskiego Jacek Szymik-Kozaczko.
Zajęcia w szkole zostaną zainaugurowane we wtorek i potrwają do 25 sierpnia. Uczestnicy wezmą udział w codziennej intensywnej nauce języka polskiego na różnych poziomach nauczania (łącznie 80 godz.), a podczas popołudniowych seminariów poszerzą wiedzę z zakresu języka, literatury, kultury, historii oraz sytuacji politycznej Polski.
Uczelnia zapewnia, że nikt nie będzie się nudził. Letnie wieczory pełne będą polskiej muzyki, tańca, śpiewu i poezji. Obcokrajowcy będą mieli okazję m.in. deklamować wiersze Juliana Tuwima i Jana Brzechwy w Teatrzyku poezji dziecięcej, przygotowywać tygodnik \"Wiadomości Letniej Szkoły\", a nawet wcielić się w role bohaterów \"Kartoteki\" Tadeusza Różewicza.
W połowie sierpnia odbędzie się 17. już edycja międzynarodowego konkursu ortograficznego \"Sprawdzian z polskiego\" organizowanych m.in. dla uczestników letniej szkoły oraz obcokrajowców z zaprzyjaźnionych szkół języka polskiego z całej Polski. Udział w nim zadeklarowało dotąd ok. 200 osób. Zwycięzcy zostanie przyznany tytuł \"Cudzoziemskiego Mistrza Języka Polskiego\".
Letnią szkołę zakończy \"Wieczór Narodów\". Studenci ruszą barwnym korowodem na cieszyński rynek, by zaprezentować kulturę i tradycje swoich krajów poprzez taniec, śpiew, quizy i gry językowe oraz specjały przywiezione ze swoich krajów. Szymik-Kozaczko dodał, że nie zabraknie polskich akcentów – \"wszyscy zatańczą poloneza i skosztują bigosu\".
PAP - Nauka w Polsce
ktp/ dym/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.