
Uczeni z Uniwersytetu Azorskiego w Ponta Delgada potwierdzili, że manty często pływają na dużych głębokościach oceanów. Dotychczas sądzono, że ryba ta zamieszkuje jedynie obszar bliski powierzchni wody.
Jak poinformował Pedro Afonso, szef portugalskiego zespołu badawczego, by zbadać nieznane dotychczas zwyczaje mant naukowcy korzystali m.in. ze zdjęć satelitarnych. Pomogły one określić szlaki migracyjne badanych 15 okazów tej ryby.
Z zebranych przez badaczy informacji wynika, że manty bardzo często schodzą na duże głębokości, gdzie temperatura wody oscyluje na poziomie 3 stopni Celsjusza. Zarejestrowano nurkowania mant do głębokości 2000 m, czyli najniższego poziomu osiąganego przez duże zwierzęta morskie.
"Nasze dane pochodzą z prowadzonych przez kilkanaście miesięcy obserwacji tras migracyjnych mant, które przemieszczały się pomiędzy archipelagiem Azorów a położonym w strefie podzwrotnikowej północno-zachodnim wybrzeżem Afryki” - wyjaśnił Pedro Afonso.
W trakcie badania wykazano, że manty w ciągu dnia więcej czasu spędzają blisko powierzchni wody, co przez lata utwierdzało naukowców w przekonaniu, że ryba ta nie jest skłonna do podróży w kierunku oceanicznej głębi.
"Zaobserwowaliśmy, że obecność manty blisko powierzchni wody następuje zazwyczaj przed, a także zaraz po powrocie z podróży na głębiny. Przypuszczalnie chodzi o nagrzanie jej ciała energią słoneczną, co ułatwia dłuższe nurkowanie” - stwierdził uczony z Uniwersytetu Azorskiego.
Celem częstych wypraw manty na duże głębiny jest poszukiwanie pożywienia. Portugalscy badacze potwierdzili, że nawet w temperaturze bliskiej 0 stopni Celsjusza ryba ta zachowuje swoje wysokie umiejętności łowcze.
“Pomimo zejścia na duże głębokości, manta utrzymuje wyższą temperaturę mózgu w stosunku do zimnej wody, w której pływa. Pozwala jej to zachować wysoką aktywność mózgu i zdolności widzenia, czyniąc skutecznym myśliwym” - dodał Pedro Afonso.
W trakcie badania, przeprowadzonego we współpracy z amerykańskim Woods Hole Oceanographic Institution, naukowcy postawili tezę, według której ogrzewanie mózgu manty następuje dzięki rozbudowanemu systemowi krwionośnemu zwierzęta, pozwalającemu na przesył ciepła pomiędzy poszczególnymi częściami ciała.
Manta, zwana też diabłem morskim, to gatunek z rodziny orleniowatych. Osiąga do 5 metrów długości i 9 metrów szerokości. Zwierzę charakteryzuje się nietypową jak na rybę budową z dwiema płetwami głowowymi osadzonymi po bokach głowy. Służą one do zgarniania pokarmu w stronę otworu gębowego. Manty żywią się głównie planktonem oraz małymi rybami.(PAP)
zat/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.