
Wielkie ryby - manty z gatunku Manta alfredi gromadzą się w skupiska najczęściej w nowiu i przy pełni Księżyca - wynika z nowych badań, których opis opublikowano w magazynie "PLoS ONE".
Badacze z University of Queensland (Australia) zidentyfikowali czynniki, które wpływają na zachowanie mant żyjących w pobliżu australijskiej Wyspy Lady Elliott, znajdującej się w obrębie Wielkiej Rafy Koralowej. Ich zdaniem są one ważne dla wysiłków ekologów, "szczególnie w kontekście zmieniającego się klimatu i rosnącego znaczenia rybołówstwa, zagrażającego mantom w różnych częściach świata".
Przy pomocy nurków wolontariuszy i lokalnych operatorów wycieczek autorzy monitorowali przez trzy lata populację mant w trzech aspektach: zdobywania pożywienia, przemieszczania się po okolicy i czyszczenia ich przez mniejsze ryby. Następnie zestawili dane z czynnikami środowiska - podał serwis EurekAlert.
Wynika z tego, że manty odwiedzają poszczególne miejsca wokół wyspy w związku z określonymi aktywnościami. Poza odwiedzaniem specjalnych "stacji czyszczących", główną aktywnością w pięciu z siedmiu obserwowanych miejscach było zdobywanie pożywienia i dotyczyło grup składających się z ponad 80 osobników. W innych lokalizacjach manty wolały oddawać się zabiegom pielęgnacyjnym ze strony mniejszych ryb wyskubujących im pasożyty oraz krążyć wokół.
Ogólna liczba mant w okolicach wyspy była wyższa jesienią i zimą, podczas nowiu i pełni Księżyca oraz przy mniejszej prędkości wiatru - zauważyli naukowcy.
Badacze twierdzą, że wyniki badania pozwolą lepiej zrozumieć rozmieszczenie populacji mant na świecie.
Manty to ogromne ryby o rozpiętości płetw dochodzącej do 7 m. Ważą nawet dwie tony i mają krótki, biczowaty ogon. Żywią się planktonem. (PAP)
mrt/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.