Biochemik, b. prezes Polskiej Akademii Nauk prof. Andrzej Legocki odebrał w niedzielę w Poznaniu tytuł honorowego obywatela Poznania. Uroczystość odbyła się w ratuszu w trakcie uroczystej sesji rady miasta, w dzień imienin patronów Poznania.
Tytuł honorowego obywatela Poznania został przyznany w uznaniu dla dorobku naukowego profesora i jego zasług dla rozwoju poznańskiego środowiska naukowego.
Jak podkreślił w niedzielę przewodniczący Rady Miasta Poznania Grzegorz Ganowicz, prof. Legocki należy do najwybitniejszych poznańskich i polskich uczonych.
„Dziękuję za honorowe obywatelstwo mojego miasta. Jego patroni, święci Piotr i Paweł, pozyskali dla społecznej pracy w tym mieście znakomitych i światłych włodarzy, świetnych rektorów poznańskich uczelni, doskonałych dyrektorów placówek badawczych” – powiedział prof. Andrzej Legocki po odebraniu tytułu.
Prof. Legocki zajmuje się biochemią i biologią molekularną roślin. Urodził się w 1939 roku w Rychwale, uczył się w Poznaniu. Po studiach na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza rozpoczął pracę naukową i dydaktyczną w Wyższej Szkole Rolniczej w Poznaniu (obecnie Uniwersytet Przyrodniczy).
W 1977 roku otrzymał tytuł profesora nauk przyrodniczych. W 1985 roku został profesorem zwyczajnym. W latach 1988-2003 kierował Instytutem Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk. W latach 2003-2006 był prezesem PAN. Jest członkiem licznych organizacji naukowych. Został odznaczony m.in. Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Honorowy doktor kilku polskich uczelni.
Prof. Legocki jest 28. honorowym obywatelem Poznania. Wśród dotychczasowych laureatów tytułu znaleźli się m.in.: papież Jan Paweł II, Stefan Stuligrosz, Gerard Labuda, Margaret Thatcher, Lech Wałęsa, Tadeusz Mazowiecki i Hanna Suchocka.
Ceremonia wręczenia tytułu odbywa się co roku 29 czerwca podczas uroczystej sesji rady miasta, zwoływanej w imieniny patronów Poznania, świętych Piotra i Pawła. Wówczas wręczane są również tytuły Zasłużonego dla Miasta Poznania oraz przyznawane przez miasto nagrody.
PAP - Nauka w Polsce
rpo/ ura/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.