Polscy archeolodzy podwodni w międzynarodowej sieci naukowo-badawczej

Zakład Archeologii Podwodnej Instytutu Archeologii UW dołączył w czerwcu br., jako jedyny polski partner, do sieci UNESCO UNITWIN Network for Underwater Archaeology (Międzynarodowego Programu Sieci Katedr UNESCO ds. Podwodnej Archeologii) – poinformowała PAP Magdalena Nowakowska, koordynatorka projektu na UW.

Polska jednostka naukowa znalazła się w gronie Uniwersytetu Aleksandryjskiego w Egipcie, Uniwersytetu w Selçuk w Turcji, Uniwersytetu Południowej Danii, Uniwersytetu w Southampton w Wielkiej Brytanii i Uniwersytetu Flindersa w Australii.

Celem programu UNITWIN Network for Underwater Archaeology, której koordynatorem jest UNESCO, jest wzmocnienie międzynarodowej współpracy w dziedzinie ochrony podwodnego dziedzictwa archeologicznego. Istotnym elementem jest również wymiana doświadczeń w zakresie nauczania akademickiego, badań naukowych, szkoleń oraz współpracy międzynarodowej między uczelniami wyższymi w postaci tworzenia sieci współpracy naukowej w priorytetowych dla UNESCO dziedzinach.

W zamyśle koordynatora program ma działać jako pomost łączący świat uniwersytecki ze społeczeństwem – lokalnymi społecznościami, jak i ustawodawcami. Sieć powstała w 2012 roku. Wpisuje się jednocześnie w „Konwencję o ochronie podwodnego dziedzictwa kulturowego” podpisaną w 2001 roku, która jest jednym z siedmiu podstawowych dokumentów odnoszących się do kultury.

Archeologia podwodna to młoda specjalizacja w Instytucie Archeologii UW, bo otwarta w 2011 roku, ale szybko rozwijająca się. Obecnie studenci mogą kształcić się na tym kierunku w ramach studiów dziennych – 3-letnich licencjackich i 2-letnich magisterskich, jak również doktoranckich. W ramach Zakładu Archeologii Podwodnej prowadzonych jest szereg projektów badawczych w Polsce i za granicą, m.in. na Krymie, w Gruzji, w Kuwejcie i w Peru.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ ula/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Tum 03.1981. Archikolegiata pw. Najświętszej Marii Panny i św. Aleksego (archikolegiata łęczycka). Zbudowana w XII w., architektura romańska. gr PAP/Wojciech Kryński

    Łódzkie/ W weekend średniowieczny piknik w grodzisku i kolegiacie w Tumie pod Łęczycą

  • Odsłonięte przez archeologów z Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku relikty wartowni nr 5 i willi oficerskiej na Westerplatte, 2021 (aldg) PAP/Adam Warżawa

    Gdańsk/ Ponad 180 historycznych artefaktów i 49 niebezpiecznych przedmiotów odkryto na Westerplatte

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera