
Siedzący tryb życia koreluje z większym prawdopodobieństwem zachorowania na raka okrężnicy, macicy i płuc – informują naukowcy na łamach „Journal of the National Cancer Institute”.
Metaanaliza przeprowadzona przez badaczy z Uniwersytetu Regensburg (Niemcy) wykazała, że długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej może sprzyjać zachorowaniu na raka. Każde kolejne dwie godziny spędzone na siedząco zwiększają ryzyko raka jelita grubego (o 8 proc.), nowotworu błony śluzowej trzonu macicy (o 10 proc.) oraz raka płuc (o 6 proc.).
W dodatku prawdopodobieństwo wystąpienia raka związane z siedzącym trybem życia jest niezależne od zaangażowania w aktywność fizyczną.
„Siedzący tryb życia wywiera szkodliwy wpływ w kwestii zachorowania na raka nawet na osoby, które są aktywne fizycznie, co oznacza, że ograniczenie czasu spędzanego na siedząco może odgrywać istotną rolę w zapobieganiu nowotworom” – podkreślają autorzy artykułu.
W trakcie badania brano pod uwagę ogólną ilość czasu spędzanego w pozycji siedzącej, a także poszczególne elementy prowadzące do takiego trybu życia, jak oglądanie telewizji, siedzenie w pracy i siedzenie rekreacyjne.
Okazało się, że ilość czasu poświęcanego na oglądanie telewizji najsilniej korelowała z występowaniem raka okrężnicy i nowotworu macicy, prawdopodobnie dlatego, że taka forma spędzania wolnego czasu często wiąże się ze spożywaniem niezdrowych posiłków oraz słodzonych napojów. (PAP)
ooo/ krf/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.