Wielkie dinozaury składały malutkie jaja

Największe dinozaury w dziejach Ziemi, takie jak diplodok, wcale nie składały gigantycznych jaj – piszą naukowcy na łamach „Paleobiology”.

Struś waży około 100 kg i składa jaja o wadze 1,5 kg. Przeciętny dinozaur z grupy zauropodów mógł ważyć 50 razy więcej od strusia, a jednak jaja, które składał, były tylko niewiele większe od strusich.

Zauropody poruszały się ociężale na czterech nogach, miały długie szyje i długie ogony. Pochłaniały olbrzymie ilości roślin, które ulegały powolnemu trawieniu w ich przewodzie pokarmowym. Największym spośród zauropodów był diplodok.

Zagadką pozostało, dlaczego te olbrzymy składały tak relatywnie niewielkie jaja. Z najnowszych badań wynika, że z ograniczeniem wielkości mógł wiązać się czas inkubacji jaj. Im większe jaja, tym dłuższej wymagałyby inkubacji.

Czas jednak działa w tym wypadku na niekorzyść, ponieważ zwiększa ryzyko, że jaja zostaną znalezione przez drapieżniki – dowodzą naukowcy, pracujący pod kierunkiem Graeme Ruxton z University of St Andrews w Szkocji.

Ustalali oni czynniki wpływające na czas inkubacji, badając jaja dzisiaj żyjących ptaków i gadów. W przypadku strusi czas od złożenia jaj do wylęgu mija ok. 40 dni. U zauropodów mogło to trwać nawet ok. 65-80 dni.

Zdaniem naukowców, samice zauropodów mogły składać jaja w niewielkich skupiskach, w kilku różnych miejscach. Takie zachowanie podyktowane byłoby strategią adaptacyjną, chroniącą przed drapieżnikami poszukującymi jaj.(PAP)

krx/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Nietypowa planeta okrąża dwie gwiazdy na prostopadłej orbicie

  • Fot. Adobe Stock

    Chiny/ Inżynier misji Chang'e 8: z Rosjanami rozważamy umieszczenie reaktora jądrowego na Księżycu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera