Sejm: projekt ustawy o GMO trafi do komisji ochrony środowiska

Rządowy projekt nowelizacji ustawy o GMO trafi do sejmowej komisji ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa - zdecydowali we wtorek posłowie w głosowaniu. Celem projektu jest zwiększenie ochrony przed szkodliwym wpływem GMO.

Projekt "przewiduje wyłącznie możliwość testowania organizmów GM w laboratoriach" - podkreślił przed głosowaniem minister środowiska Maciej Grabowski.

Projekt reguluje hodowlę w laboratoriach organizmów modyfikowanych genetycznie. Jak przekonywał na ubiegłotygodniowym posiedzeniu Sejmu podsekretarz stanu w resorcie ochrony środowiska Janusz Ostapiuk, proponowany przez rząd projekt ma jedynie zwiększyć ochronę zdrowia ludzi i środowiska przed szkodliwym wpływem organizmów zmodyfikowanych genetycznie.

Projekt dotyczy zamkniętego użycia organizmów zmodyfikowanych genetycznie (GMO) oraz genetycznie modyfikowanych mikroorganizmów (GMM) np. w ośrodkach badawczych zajmujących się inżynierią genetyczną. Określa się w nim, jakie działania muszą być podjęte na wypadek jakieś awarii, żeby zapobiec wydostaniu się ich na zewnątrz, poza laboratorium.

Podczas wtorkowego głosowania posłowie zdecydowali nie kierować projektu równocześnie do dwóch komisji: ochrony środowiska - oraz rolnictwa i rozwoju wsi.

PAP - Nauka w Polsce

zan/ krf/ gma/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Źródło: Facebook/ Instytut Paleontologii PAN i PeerJ

    Ponownie zbadano pradawnego krokodylomorfa z Załęcza Wielkiego

  • 08.10.2022 Jesienny krajobraz, Przełom Dunajca w Pieninach. PAP/Grzegorz Momot

    Małopolskie/ Najwyższe rodzime drzewo w Polsce to jodła pospolita rosnąca w Pieninach

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera