Nauka dla Społeczeństwa

24.09.2023
PL EN
10.06.2014 aktualizacja 10.06.2014

Jerzy Buzek doktorem h.c. Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego

Były premier i b. przewodniczący Parlamentu Europejskiego prof. Jerzy Buzek został w poniedziałek doktorem honoris causa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Uhonorowano go m.in. za wkład w utworzenie tej uczelni przed 15 laty.

Uroczystość wręczenia doktoratu honorowego odbyła się podczas uroczystości 15-lecia Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Projekt ustawy w sprawie powołania do życia tej uczelni przyjął w 1999 roku rząd Jerzego Buzka.

Podczas poniedziałkowej uroczystości b. premier przypomniał, że stworzono wówczas w Olsztynie pierwszy "pełnowymiarowy" uniwersytet typu anglosaskiego, który ma nauki techniczne, ścisłe i humanistyczne. "To wielki sukces dla tych, którzy tu dzisiaj pracują, a zwłaszcza dla tych, którzy tutaj studiują" - ocenił.

Laudator prof. Arkadiusz Żukowski podkreślił, że prof. Buzek jest nie tylko jednym z "ojców założycieli" olsztyńskiej uczelni, ale łączy on etos uznanego uczonego z byciem wybitnym politykiem i działaczem społecznym w wymiarze europejskim. Jak ocenił, to jeden z niewielu współczesnych polityków, dla których liczą się nie tylko interesy, ale przede wszystkim wartości.

"Działalność naukową z sukcesem łączy z jej promowaniem oraz powiązaniem z gospodarką. Należy do kreatorów polityki oraz nauki polskiej i europejskiej" - mówił.

Recenzentami zasadności wniosku o nadanie tytułu h.c. byli: prof. Leszek Balcerowicz, prof. Andrzej Mania oraz b. przewodniczący PE dr Hans-Gert Poettering, który przyjechał do Olsztyna, żeby pogratulować uhonorowanemu.

W wykładzie wygłoszonym podczas uroczystości Buzek mówił o potrzebie przywrócenia hierarchii wartości w nauce, gospodarce i polityce. Podkreślał rolę zaufania, które stanowi kluczowe dobro publiczne. Jego zdaniem, ostatni kryzys w Europie zachwiał nie tylko rynkami kapitałowymi, ale naruszył poczucie wzajemnego zaufania Europejczyków. Uwidoczniło się to w ostatnich wyborach do PE, w których dobry wynik uzyskały ugrupowania skrajne i antyeuropejskie.

Według Buzka, kryzysy można pokonywać nie tylko dzięki sprawnej gospodarce, ale głównie dzięki solidarności, czyli woli wspólnego działania dla ochrony zasad i interesów. Jak mówił, solidarność jest tym skuteczniejsza im silniejsza jest wiedza o wartościach.

"Solidarność to też zobowiązanie, które musi podjąć każdy z nas i trwać w nim na co dzień. Nie dla zaszczytów, ale w imię wartości, w które wierzymy" - podkreślił.

Buzek urodził się w 1940 r. w Śmiłowicach na Śląsku Cieszyńskim. Studiował na Wydziale Mechaniczno-Energetycznym Politechniki Śląskiej w Gliwicach, pracował w Instytucie Inżynierii Chemicznej PAN w Gliwicach. W 1997 r., po zwycięskich dla Akcji Wyborczej "Solidarność" wyborach został premierem. Po przegranych przez AWS wyborach w 2001 r. wrócił do pracy naukowej. Od 2004 r. jest posłem do Parlamentu Europejskiego z listy PO. Od lipca 2009 r. do stycznia 2012 był przewodniczącym PE.

Jest 30. osobą uhonorowaną tytułem h.c. w historii olsztyńskiej uczelni. Obecnie Uniwersytet Warmińsko-Mazurski składa się z 17 wydziałów, a 11 z nich ma pełne prawa akademickie, czyli uprawnienia do nadawania stopni naukowych doktora habilitowanego w 13 dyscyplinach. Na 58 kierunkach kształci się tutaj ok. 26 tys. studentów, ponad 500 doktorantów oraz 2 tys. osób na studiach podyplomowych.

PAP - Nauka w Polsce

mbo/ agz/ mag/ krf/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023