Prof. Ida Kinalska doktorem h.c. Śląskiego Uniwersytetu Medycznego

Uznawana za światowy autorytet w zakresie diabetologii i endokrynologii prof. Ida Kinalska –Pietruska, emerytowana profesor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, została w piątek doktorem honoris causa Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

„Mogę z pełnym przekonaniem stwierdzić, że jest ona człowiekiem niezwykle prawym, wiernym zasadzie uczciwej służby nauce i ludziom” – powiedział podczas piątkowej uroczystości promotor postępowania o nadanie tytułu, prof. Władysław Grzeszczak ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

„Dziękuję, że ocenili państwo tak szlachetnie moją pracę. Pracowałam naprawdę szczerze i bardzo pilnie dla dobra nauki, uczelni, dla dobra chorych” – mówiła wzruszona prof. Kinalska. Wspominała swoje dzieciństwo - spędziła z matką siedem lat, jako zesłaniec na Syberii - a także swoich nauczycieli oraz uczniów. „To moi przyjaciele. Wzruszające, że mnie kochają, a nie nienawidzą” – mówiła.

Prof. dr hab. n. med. Ida Kinalska jest twórczynią nowoczesnej diabetologii i endokrynologii oraz uznanym autorytetem w kraju i za granicą w tych dziedzinach. Jest autorką lub współautorką ponad 400 artykułów naukowych z zakresu diabetologii i endokrynologii, współautorką kilku podręczników.

Jej zainteresowania naukowe obejmują: etiologię i patogenezę cukrzycy typu 1 i typu 2, prewencję cukrzycy typu 1, mechanizmy insulinooporności, powikłania kardiologiczne cukrzycy, patogenezę i leczenie otyłości oraz epidemiologię i patofizjologię chorób tarczycy w północno-wschodniej Polsce.

Prof. Kinalska pełniła i pełni liczne funkcje organizacyjne i społeczne, m.in. przewodniczącej Komisji Diabetologii, Endokrynologii i Chorób Przemiany Materii Komitetu Patofizjologii PAN, członka honorowego Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego, Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego i Polskiego Towarzystwa Kardio-Diabetologicznego. Była też konsultantem ds. interny, diabetologii i endokrynologii w województwie podlaskim.

Przez wiele lat współpracowała ściśle z Katedrą i Kliniką Chorób Wewnętrznych, Diabetologii i Nefrologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Wielokrotnie była laureatką nagród ministra zdrowia. Wcześniej została doktorem honoris causa swojej macierzystej uczelni - Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

„Pani profesor jest postacią wybitną, wysokiej klasy dydaktykiem, uczonym, jak również wybitnym humanistą o szerokich zainteresowaniach medycznych i pozamedycznych” – zaznaczył prof. Grzeszczak.

Również w piątek wyróżniono prof. inż. Andrzeja Maślankiewicza - tytułem profesora honorowego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. To emerytowany profesor zwyczajny tej uczelni, w której pracował od 1972 do 2010 r. Jest absolwentem Wydziału Chemicznego Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Zorganizował od podstaw i kierował Katedrą i Zakładem Chemii Organicznej Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej ówczesnej Akademii Medycznej w Katowicach.

Był wyróżniającym się i szanowanym wykładowcą. Rozwinął badania naukowe i stworzył szkołę naukową w zakresie chemii, w tym syntezy, przemian i struktury azotowych i siarkowych związków heterocyklicznych o potencjalnym działaniu biologicznym. Jest m.in. autorem 105 artykułów opublikowanych w czasopismach naukowych. Był promotorem 12 przewodów doktorskich.

W latach 1993-1999 był prodziekanem Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej. Był też członkiem Polskiego Towarzystwa Chemicznego, International Union of Pure and Applied Chemistry, International Society of Heterocyclic Chemistry. Odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Edukacji Narodowej, laureat nagród ministra zdrowia.

PAP - Nauka w Polsce

lun/ mki/ gma/ krf/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera