
O tym, jak badacze mózgu próbują wyjaśnić m.in. mechanizmy snu, przekazywanie emocji czy chorobę Parkinsona, rozmawiano podczas międzynarodowej konferencji „Neuronus” w Krakowie. W spotkaniu wzięło udział wielu wybitnych naukowców z zagranicy.
Zakończona w niedzielę trzydniowa sesja neurobiologiczna odbyła się w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Uczestniczyło w niej około 500 uczestników z 20 krajów.
Konferencja składała się z dwóch głównych części: jedna dotyczyła badań u ludzi (kognitywno-psychologiczna), a druga - zwierząt (biologiczna).
W trakcie wystąpień plenarnych można było posłuchać wybitnych światowych naukowców. Jednym z nich był prof. David Colquhoun z University College London, neurobiolog, a zarazem autor jednego z najbardziej popularnych blogów poświęconych nauce: http://www.dcscience.net
„W trakcie sesji wysłuchaliśmy dwóch wykładów Colquhouna - znakomitego uczonego, który w latach 70. i 80 tworzył podstawy zrozumienia pracy komórek nerwowych, współpracując z noblistami. Z kolei na swoim blogu prof. Colquhoun przedstawia własne mocne dowody przeciw +paranauce+, podważając m.in. metody homeopatii i akupunktury” – powiedział PAP koordynator części biologicznej „Neuronusa”, dr Michał Ślęzak z Centrum VIB w belgijskim Leuven.
Oprócz ściśle naukowego wykładu, Colquhoun wygłosił też inną prelekcję, w której opowiadał o tym, co zrobić, by poprawić jakość publikacji naukowych.
Wystąpienia badaczy w części biologicznej obejmowały bardzo szeroką tematykę: od przekazywania emocji u zwierząt, zjawiska snu – postrzeganej od strony fizjologicznej i genetycznej – po mechanizmy chorób neurodegeneracyjnych (choroba Parkinsona), które można badać także na modelu muchy.
Utytułowanym gościem części kognitywnej był m.in. prof. Nikos Logothetis, który kieruje Centrum Biocybernetyki im. Maxa Plancka w Tybindze. Do jego znanych osiągnięć należy pokazanie zależności między sygnałem, który widzimy dzięki technice funkcjonalnego rezonansu magnetycznego, a działaniem komórek nerwowych.
Wśród zaproszonych renomowanych prelegentów byli: Rafael Malach z Weizmann Institute of Science, specjalista od percepcji wzrokowej oraz Carles Escera z Uniwersytetu w Barcelonie, znawca neuronalnych mechanizmów słuchu.
„Nasz gość z Hiszpanii zajmuje się tym, jak działa nasza uwaga selektywna w odniesieniu do słuchu, jaki jest mechanizm odcinania i przepuszczania dźwięków oraz na którym poziomie w mózgu się to dzieje” - wyjaśnił PAP współkoordynator naukowy sesji, dr Michał Kuniecki z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Dodał, że w kręgu zainteresowań Escery jest m.in. tzw. fenomen „cocktail party”. „Polega on na tym, że idziemy na bankiet i - choć słychać wokół nas mnóstwo rozmów – to jesteśmy w stanie rozmawiać np. tylko z dwoma osobami i +ignorować+ inne dźwięki. Ale z drugiej strony, jeśli ktoś wykrzyknie z daleka nasze imię czy nazwisko, to zwrócimy na to uwagę, czyli ta blokada nie jest zupełna” – zauważył Kuniecki.
Międzynarodowe spotkanie zorganizowało po raz siódmy studenckie Koło Neuronaukowców NEURONUS Instytutu Zoologii UJ, a przygotowaniami kierowały Iwona Kmieć i Wioletta Walentowska. Jak podkreślają organizatorzy, najlepszych neurobiologów z zagranicy udało się zaprosić dzięki finansowaniu z kilkunastu źródeł - polskich i międzynarodowych.
Poprzednia edycja konferencji „Neuronus” odbyła się - jako jedyne wydarzenie z Polski - w ramach Europejskiego Miesiąca Mózgu, ogłoszonego przez Komisję Europejską.
„Staramy się działać jako +integrator+ dla specjalistów z Europy Środkowej i Wschodniej. Udaje się nam ściągać młodych naukowców m.in. z Czech, Węgier, Niemiec, Holandii, głównie studentów i doktorantów, i umożliwić im kontakt z mistrzami w ich dziedzinach” – podkreślił Kuniecki.
Zagranicznymi patronami sesji są: Międzynarodowa Organizacja Badań Mózgu (IBRO) i Międzynarodowa Sieć Uniwersytetów (IRUN).
Ze strony polskiej patronat nad konferencją objęli m.in. minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Lena Kolarska-Bobińska i rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, prof. Wojciech Nowak.
Serwis PAP - Nauka w Polsce był patronem medialnym konferencji.
PAP - Nauka w Polsce
szl/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.