
Seniorzy, którzy słuchają muzyki religijnej, zwłaszcza gospel, mniej boją się śmierci, są bardziej zadowoleni z życia, mają wyższe poczucie własnej wartości oraz poczucie kontroli nad własnym życiem - wynika z badań opublikowanych w piśmie "The Gerontologist".
Analizę przeprowadzili naukowcy z czterech amerykańskich uniwersytetów (Baylor University, University of Texas-San Antonio, Bowling Green State University oraz Duke University). Przyjrzeli się oni danym pochodzącym z szerzej zakrojonych badań "Religion, Aging, and Health Survey", w których wzięły udział osoby po 65. roku życia (zarówno o białym, jak i o czarnym kolorze skóry). Pod uwagę wzięto grupę 1024 osób, wśród których znaleźli się praktykujący chrześcijanie, ateiści oraz osoby, które w przeszłości identyfikowały się z chrześcijaństwem, ale przestały praktykować.
Badani wzięli udział w ankiecie dotyczącej tego, jak często słuchali muzyki religijnej, w tym muzyki gospel, w skali od "nigdy" do "kilka razy dziennie". Następnie mieli określić, w jakim stopniu identyfikują się ze zdaniami takimi jak: "trudno mi poradzić sobie z myślą o śmierci", "to są najlepsze lata mojego życia", "mam pozytywny stosunek do siebie" czy "mam duży wpływ na większość rzeczy w moim życiu".
Po przeanalizowaniu ankiet okazało się, że muzyka religijna wpływała pozytywnie na stan ducha seniorów bez względu na wiek, kolor skóry czy status społeczno-ekonomiczny.
"Religia jest ważnym zasobem społeczno-emocjonalnym, który już wcześniej łączono z korzystnym oddziaływaniem na zdrowie psychiczne seniorów. Te badania wskazują, że również słuchanie muzyki religijnej sprzyja dobremu samopoczuciu" - komentują badacze. (PAP)
koc/ ula/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.