Uczelnie i instytucje

Sejm przyjął poprawkę Senatu do noweli o ChAT

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Minister administracji i cyfryzacji będzie mógł udzielić Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej (ChAT) w Warszawie "dotacji podmiotowej na działalność bieżącą". Sejm przyjął bowiem w piątek stosowną poprawkę Senatu do noweli ustawy o ChAT. Teraz ustawa trafi do prezydenta.

Wersja ustawy uchwalona w lutym przez Sejm zakładała, że minister miałby możliwość udzielania ChAT pomocy, ale trochę na innych zasadach - współfinansując działalność statutową ChAT.

Przyjęcie poprawki Senatu rekomendowała posłom sejmowa komisja Nauki, Edukacji i Młodzieży. Jak wyjaśniła Aleksandra Trybuś (PO), która w czwartek w Sejmie przedstawiła sprawozdanie komisji, poprawkę zaproponowało senackie biuro legislacyjne, które uznało taki sposób pomocy uczelni za bardziej odpowiedni niż rozwiązanie proponowane wcześniej przez Sejm.

"Ta poprawka jest poprawką doprecyzowującą i ułatwiającą zadanie ministrowi odpowiedzialnemu za politykę wyznaniową" - wyjaśniał z kolei w środę na posiedzeniu sejmowej komisji wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Marek Ratajczak.

"Poprawka potwierdza troskę wysokiego Sejmu o małe społeczności, które były zaniepokojone sytuacją akademii. Dzięki zmianie ustawy ten niepokój został zniwelowany" - zaznaczał w czwartek w Sejmie Eugeniusz Czykwin (SLD).

Trybuś przypomniała, że Polska powołując ChAT "przyznała Kościołowi prawosławnemu oraz Kościołom protestanckim i starokatolickim prawo do kształcenia teologicznego w zakresie własnych tradycji wyznaniowych oraz prawo do kształcenia humanistycznego uwzględniającego specyfikę zróżnicowania kulturowego obywateli RP". Posłanka PO dodała, że prawo to zostało potwierdzone w ustawach o stosunku państwa do poszczególnych Kościołów. Przepisy te nakładają na akademię obowiązek kształcenia w różnych profilach konfesyjnych i w odrębnych jednostkach dydaktycznych.

Akademia jest uczelnią ekumeniczną. Działa według kryteriów uczelni publicznej, jednak na mocy innych ustaw dotyczących polityki wyznaniowej państwa, akademia została zobowiązana do kształcenia, które wymaga dodatkowych nakładów. Zanim uchwalono nowelizację, minister administracji i cyfryzacji - który w zakresie obowiązków ma politykę wyznaniową - w ogóle nie miał możliwości finansowego wspierania ChAT.

Akademia otrzymuje z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego dotację, ale przyznawana jest ona według algorytmu, który nie uwzględnia specyfiki uczelni. Tymczasem ChAT jest jedyną publiczną uczelnią ekumeniczną. Oferuje np. bezpłatne studia w zakresie nauk teologicznych w specjalnościach: teologia ewangelicka, teologia prawosławna i teologia starokatolicka. ChAT jest też jedyną uczelnią publiczną w kraju, która nie ma własnego budynku i musi wynajmować pomieszczenia.

Akademia powstała w 1954 r. w wyniku decyzji władz Polski Ludowej o usunięciu z Uniwersytetu Warszawskiego Wydziału Teologii Ewangelickiej. Uczelnia miała na celu zapewnienie kształcenia kadr Kościoła Prawosławnego, Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego i innych Kościołów protestanckich oraz Kościołów starokatolickich. Na uczelni kształci się teraz ok. 700 studentów.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ son/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Warszawa, 07.04.2021. Pałac Staszica w Warszawie, siedziba Polskiej Akademii Nauk. PAP/Radek Pietruszka

    Prezydium PAN: projekt rozporządzenia ws. czasopism komplikuje i tak już nadmiernie złożony system ocen

  • Fot. Adobe Stock

    Komitet Psychologii PAN: nowe rozporządzenie dot. czasopism powiela błędy poprzedniego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera