Leśnicy z Warmii i Mazur pozyskują nasiona szyszek sosnowych

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

W tym roku leśnicy z Warmii i Mazur pozyskają nasiona z 25 ton sosnowych szyszek. Ze 100 kilogramów szyszek w wyłuszczarniach - specjalnych zakładach należących do Lasów Państwowych - leśnicy uzyskują do 2 kilogramów nasion - podała Regionalna Dyrekcja Lasów.

Jak poinformował PAP rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie Adam Pietrzak, wyłuszczarnia nasion prowadzona przez Nadleśnictwo Jedwabno to jedyny tego typu obiekt na terenie olsztyńskiej dyrekcji.

"Wyłuszczarnia pracuje właśnie pełną parą, bo mamy szczyt sezonu pozyskiwania nasion. W tym roku leśnicy z Jedwabna zajmują się przede wszystkim szyszkami sosnowymi. Świerk i modrzew, których szyszki też są w Jedwabnie wyłuszczane, tym razem nie obrodziły" - podkreślił Pietrzak.

Leśnicy z Jedwabna szacują, że w tym roku wydobędą nasiona z 25 ton sosnowych szyszek. Ze 100 kg szyszek uzyskują od 1,6 kg do 2 kg nasion.

Nasiona uzyskane w latach urodzaju pozwalają stworzyć zapas na lata, kiedy sosny nie obrodzą. Ten rok jest rekordowy, bo w zeszłym roku leśnicy pozyskali do wyłuszczenia tylko około 2 ton szyszek. Ten spadek - jak ocenili - to nie była klęska urodzaju, ale oznaka zwykłego cyklu rozwojowego w przyrodzie. Tak jak w jednym roku w sadownictwie różnie drzewa owocują, tak drzewa iglaste różnie mogą obrodzić.

Jak zaznaczył Pietrzak, z tegorocznych nasion szyszek wyhodowane zostaną sadzonki sosny, które najpierw będą rosły w szkółce leśnej, a następnie zostaną posadzone w lesie. Tylko w tym roku leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie posadzą 25 mln drzew. 10 mln z nich to właśnie sosny.

Proces pozyskiwania nasion z szyszek składa się z kilku etapów. Po wysuszeniu szyszek wydobywane są nasiona, które są następnie czyszczone, sortowane i pakowane. Szyszki i nasiona suszy się w szafach suszarniczych sterowanych elektronicznie. Czas suszenia jednej partii szyszek wynosi od 8 do 16 godzin, w zależności od gatunku i początkowej wilgotności. Nasiona przechowywane są w opakowaniach foliowych i kartonach w chłodni w temperaturze około 5 stopni Celsjusza. (PAP)

ali/ mki/ jbr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 30.04.2021. Wapienna jaskinia krasowa Raj w Chęcinach (woj. świętokrzyskie), jedno ze stanowisk Geoparku Świętokrzyskiego, 30 bm. Jaskinia powstała prawdopodobnie około 360 mln lat temu. PAP/Piotr Polak

    Geolog: skały to nie tylko obiekt badań, ale zapis klimatu i historia planety

  • 24.04.2023 PAP/Szymon Pulcyn

    Łódź/ W ogrodzie botanicznym kwitnie ponad 50 tys. tulipanów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera