Gruzja i Armenia w obiektywie archeologa

Fot. K. Pawłowska
Fot. K. Pawłowska

Do 4 kwietnia w Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie czynna będzie wystawa "Gruzja i Armenia oczami archeologa. Fotografie Katarzyny Pawłowskiej”. Ekspozycja przedstawia różne aspekty pracy archeologów na Zakaukaziu.

Wszystkie fotografie wykonano podczas dwóch projektów archeologicznych, które miały miejsce w Gruzji i w Armenii w czerwcu i lipcu 2013 roku. Są wśród nich prace przedstawiające wykopaliska na jednym z najważniejszych stanowisk w tym kraju - Beshtasheni w ramach Gruzińskiej Misji Archeologicznej, której kierownikiem jest Dimitri Narimanishvili, dyrektor muzeum historyczno-architektonicznego Kldekari w Tbilisi. Obszar w rejonie stanowiska był nieprzerwanie zamieszkały od okresu neolitu aż po wczesne średniowiecze, a następnie w czasach nowożytnych. Archeolodzy odkryli tam ogromne kurhany, groby jamowe i komorowe oraz osadę. Autorka wystawy brała udział w wykopaliskach wspólnie z kierownikiem polskiej części misji – Jackiem Hamburgiem i Rafałem Bieńkowskim.

Oprócz tego na wystawie można obejrzeć obrazy związane z miejscem przyszłych badań planowanych w ramach dalszej gruzińsko-polskiej współpracy, ze średniowiecznego stanowiska Garklupi oraz fortecy Abuli datowanej na koniec II tysiąclecie p.n.e., jak również zdjęcia związane z odwiedzonymi przez polską grupę zabytkami Gruzji podczas dni wolnych.

Drugi projekt pokazany na wystawie, zatytułowany "Wczesnochrześcijańskie kościoły ormiańskie w świetle badań architektonicznych i epigraficznych”, odbył się w ramach objazdu naukowego Studenckiego Koła Naukowego Archeologii Bliskiego i Środkowego Wschodu „Szarkun”. Studenci archeologii przyjrzeli się ormiańskiej architekturze sakralnej w Armenii. Kraj ten jest najstarszym chrześcijańskim państwem świata. Proces kształtowania się wczesnochrześcijańskiej architektury Armenii był rezultatem połączenia wpływów bizantyjskich i irańskich oraz typowo lokalnych rozwiązań konstrukcyjnych i budowlanych. Wczesnośredniowieczna architektura sakralna zachowała się doskonale do XXI wieku. Właśnie ten fakt zainspirował grupę warszawskich studentów archeologii do podjęcia wyzwania, jakim jest szczegółowy opis architektoniczny i dokumentacja fotograficzna poszczególnych kościołów ormiańskich datowanych na okres od początków chrześcijaństwa aż do końca epoki wczesnego średniowiecza na Zakaukaziu.

Fotografie pokazane podczas wystawy przedstawiają jednak nie tylko zabytki sztuki sakralnej, której dotyczył projekt, lecz również stanowiska, które można było obejrzeć po drodze, w trakcie jego realizacji. Jednym z nich jest twierdza Amberd z VII wieku. Kolejnym - efektowna świątynia rzymska z Garni, dedykowana prawdopodobnie Mitrze, z okresu przełomu er. Wystawę uzupełniono o przepiękne i malownicze kadry ze stolic obu tych niezwykłych krajów – Tbilisi oraz Erywania.

Autorka ekspozycji Katarzyna Pawłowska jest studentką ostatniego roku archeologii w Instytucie Archeologii UW, członkinią Studenckiego Koła Naukowego Archeologii Bliskiego i Środkowego Wschodu "Szarkun". Zajmuje się przede wszystkim archeologią Bliskiego Wschodu i jego kontaktami z Egiptem pomiędzy III a I tysiącleciem p.n.e. i archeozoologią.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Tum 03.1981. Archikolegiata pw. Najświętszej Marii Panny i św. Aleksego (archikolegiata łęczycka). Zbudowana w XII w., architektura romańska. gr PAP/Wojciech Kryński

    Łódzkie/ W weekend średniowieczny piknik w grodzisku i kolegiacie w Tumie pod Łęczycą

  • Odsłonięte przez archeologów z Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku relikty wartowni nr 5 i willi oficerskiej na Westerplatte, 2021 (aldg) PAP/Adam Warżawa

    Gdańsk/ Ponad 180 historycznych artefaktów i 49 niebezpiecznych przedmiotów odkryto na Westerplatte

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera