Pandom zagrażają konie

Foto: Fotolia
Foto: Fotolia

Pandy żyjące na wolności stoją w obliczu nowego zagrożenia: koni, które chińscy rolnicy wypasają na terenie ich chronionych siedlisk - alarmują naukowcy z amerykańskiego Michigan State University.

Rolnicy z prowincji Syczuan kupują coraz więcej koni w poszukiwaniu bezpiecznej inwestycji. Wypasają je na obszarze rezerwatu Wolong, gdzie konie zjadają pędy bambusa, które są głównym pożywieniem pand.

"Nie potrzeba było żadnych szczególnych ekspertyz, żeby wiedzieć, że coś jest nie tak na poletkach bambusowych, na których obecne były konie - powiedziała doktorantka Vanessa Hull z Michigan State University. - Były w środku +niczego+, a wyglądały, jakby ktoś przejechał przez nie kosiarką".

Pandy wielkie są wybredne, jeśli chodzi o pożywienie i otoczenie. Preferują odosobnione leśne ostępy i żywią się niemal wyłącznie bambusem.

Do tej pory jednym z największych zagrożeń dla pand było wycinanie lasów, jednak Hull i jej koledzy zauważyli, że coraz powszechniejszym problemem jest znikający z obszarów chronionych bambus. Wypasanie koni na pastwiskach dla bydła jest zabronione, więc rolnicy wypuszczają je do rezerwatu. W latach 1998-2008 liczba koni w tamtym rejonie wzrosła z 25 do 350, które żyją obecnie w ok. 30 stadach.

Badaczom udało się zlokalizować cztery stada, w których wyposażyli po jednym koniu w nadajnik GPS. Okazało się, że zasięg ich występowania pokrywa się z siedliskami pand, a oba zwierzęta gustują w słonecznych stokach i polach bambusowych.

"Zwierzęta hodowlane mają wpływ na większość światowych centrów bioróżnorodności - przypomniał w oświadczeniu jeden z naukowców Jianguo Liu. - Stanowią 20 proc. wszystkich lądowych ssaków i w związku z tym monopolizują kluczowe zasoby niezbędne do utrzymania kruchych ziemskich ekosystemów".

Władze rezerwatu po publikacji artykułu w "Journal for Nature Conservation" zapowiedziały walkę z procederem wypasu koni na terenie rezerwatu. (PAP)

mrt/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Nietypowa planeta okrąża dwie gwiazdy na prostopadłej orbicie

  • Fot. Adobe Stock

    Chiny/ Inżynier misji Chang'e 8: z Rosjanami rozważamy umieszczenie reaktora jądrowego na Księżycu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera