Smutna muzyka może poprawiać samopoczucie

Muzyka, która wydaje nam się smutna, a jednocześnie piękna, może pomóc poczuć się lepiej, gdy jesteśmy przygnębieni - wynika z badań przeprowadzonych przez psychologów z Wielkiej Brytanii i Irlandii, o których informuje pismo "Psychology of Music".

Zespół badaczy z Uniwersytetu Kent i Uniwersytetu Limerick analizował wpływ muzyki na nastrój 220 osób, które poproszono o przypomnienie sobie sytuacji powodujących smutek oraz muzyki, której wówczas chciały słuchać. Wcześniejsza analiza prowadzona przez tę samą grupę badaczy wykazała, że w takich momentach częściej wybierana jest muzyka smutna.

Na wybór muzyki wpływ miały takie czynniki jak: wspomnienia przez nią wywoływane, wartość estetyczna i przekaz utworu. Analiza wypełnionych przez uczestników ankiet wykazała, że poprawa nastroju następowała tylko wówczas, gdy do słuchania danych utworów skłaniała uczestników ich wysoka wartość estetyczna. Nastrój nie ulegał natomiast poprawie, jeżeli wybrana muzyka miała wywoływać określone wspomnienia.

Smutna muzyka, która powoduje silne doznania estetyczne, pozwala zdystansować się od własnych negatywnych emocji. W sytuacjach, do których wesoła muzyka zupełnie nie pasuje, smutne dźwięki pozwalają uciec przed przygnębiającą ciszą - mówią autorzy analizy.(PAP)

koc/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Mars mógł mieć płynne jądro, uważają naukowcy

  • Fot. Adobe Stock

    Perseverance dostarczył nowych wskazówek odnośnie przeszłości Marsa

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera