Identyfikacji i badaniu nieznanych dotąd obiektów zabytkowych znajdujących się na obszarze obecnego województwa świętokrzyskiego poświęcony jest projekt „Laserowi Odkrywcy”. Każda chętna osoba może wziąć w nim udział.
Jak poinformowali inicjatorzy akcji, rozpoczęto już analizę danych z udziałem internautów. Ten etap projektu potrwa do końca marca. Aby wziąć udział w projekcie należy zarejestrować się na stronie http://www.laserowiodkrywcy.pl. Jak przekonują naukowcy, udział w przedsięwzięciu daje wyjątkową szansę na włączenie się w prawdziwe prace badawcze osobom na co dzień nie związanym ze światem nauki. W ich zamyśle, to internauci – przede wszystkim uczniowie – obok naukowców mają mieć szansę odegrać kluczową rolę w identyfikacji i poznawaniu szczególnie ważnych miejsc historycznych.
„Laserowi Odkrywcy to społecznościowy projekt naukowy, a więc taki, w którym badacze proszę internautów o pomoc w analizie zebranych przez nich danych. Często to ludzka spostrzegawczość i zapał do poznawania otaczającego nas świata okazują się zdecydowanie skuteczniejszymi narzędziami niż zaawansowane oprogramowanie komputerowe” – czytamy w komunikacie inicjatorów akcji.
Dzięki udziałowi w projekcie, pasjonaci nauki i historii zyskać mają możliwość budowania i rozwijania swoich zainteresowań w oparciu o dane, które zostały uzyskane przy wykorzystaniu najnowszych technologii. Nieinwazyjne badania i dokumentowanie obiektów archeologicznych i historycznych są realizowane w oparciu o dane pochodzące z lotniczego skanowania laserowego. Dzięki zastosowaniu tej metody można zajrzeć pod okap drzewostanu i sprawdzić, czy rosnący na danym obszarze las nie skrywa stanowisk archeologicznych. „Przy zastosowaniu tradycyjnych metod badawczych szanse na ich odkrycie byłyby zdecydowanie mniejsze” – przekonują naukowcy.
Odkrycia dokonane przez internautów nie muszą pozostać anonimowe – po odhaczeniu odpowiedniej opcji w formularzu rejestracyjnym uczestnicy mogą stać się również współautorami publikacji naukowej, przygotowanej przez członków zespołu konsorcjum Laserowych Odkrywców – Instytutu Badawczego Leśnictwa i Fundacji Centrum GeoHistorii.
Projekt odbywa się nie tylko w internecie. W pierwszym i drugim kwartale tego roku odbędą się warsztaty z udziałem uczniów i nauczycieli, a także wydarzenia otwarte.
Projekt realizowany jest w ramach programu „Ścieżki Kopernika" prowadzonego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego województwa świętokrzyskiego i kuratorium oświaty w Kielcach. Pomysłodawcami przedsięwzięcia są: Radomir Bałazy z Zakład Informatyki i Modelowania Instytutu Badawczego Leśnictwa, Jan Pomierny reprezentujący New Space Foundation, Maciej Sztampke z Fundacji Centrum GeoHistorii i dr Rafał Zapłata Instytutu Nauk Historycznych Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
PAP - Nauka w Polsce
szz/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.