Uczelnie i instytucje

Podhalańska Wyższa Szkoła otwiera nowy kierunek

Podhalańska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa (PPWSZ) w Nowym Targu w marcu otworzy nowy kierunek studiów - filologię angielską. Studenci będą mogli zdobywać wiedzę na dwóch specjalnościach: nauczycielskiej i tłumaczeniowej.

„Filologia angielska wpisuje się w zapotrzebowanie występujące na rynku pracy. Podhale to region z dynamicznie rozwijającą się infrastrukturą turystyczną, która przyciąga turystów z różnych regionów świata, a goście z zagranicy głównie posługują się właśnie językiem angielskim” – uzasadniał stworzenie nowego kierunku studiów dr Krzysztof Trochimiuk, wicedyrektor Instytutu Humanistycznego.

Trochimiuk podkreślił, że na Podhalu istnieje coraz więcej firm handlujących na rynkach zagranicznych, potrzebujących osób władających angielskim. „Dla osób zainteresowanych pracą w tych sektorach najbardziej wskazana będzie specjalność tłumaczeniowa” – mówił.

Wicedyrektor zwrócił uwagę, że język angielski coraz powszechniej nauczany jest już od etapu przedszkolnego przez wszystkie pozostałe stopnie edukacji, skończywszy na osobach dorosłych, a nawet seniorach. „Studenci, którzy wybiorą specjalność nauczycielską, nie będą musieli martwić się o znalezienie zatrudnienia” – stwierdził.

Władze uczelni zauważają, że część studentów będzie mogła wybierać studia filologiczne jako dodatkowe, dopełniające nabyte kwalifikacje zawodowe, bądź jako punkt wyjściowy przed dalszymi studiami zawodowymi.

„Fizjoterapeuta, architekt, pielęgniarka lub specjalista ruchu turystycznego i rekreacji mówiący płynnie po angielsku z pewnością będzie bardzo pożądany przez pracodawców w Polsce i na terenie Unii Europejskiej” – zaznaczył w rozmowie z PAP Trochimiuk.

Rekrutacja na Filologię Angielską potrwa do 21 lutego.

Filologia angielska to kolejny nowy kierunek otwarty przez uczelnię. W październiku ubiegłego roku na PPWSZ zadebiutowała kosmetologia oraz gospodarka przestrzenna.

Uczelnia w Nowym Targu istnieje od 2001 roku. Swoją działalność edukacyjną zaczynała od czterech kierunków, na których wiedzę zdobywało 400 studentów. Obecnie na studiach licencjackich, magisterskich i inżynierskich uczy się blisko 2 tys. osób. Mają do wyboru 11 kierunków, w tym: architekturę i urbanistykę, fizjoterapię, filologię polską, inżynierię środowiska, ochronę środowiska, turystykę i rekreację, pielęgniarstwo oraz ratownictwo medyczne.

PAP - Nauka w Polsce

szb/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera