Uczelnie i instytucje

Wybrano logo i hasła na 200-lecie Uniwersytetu Warszawskiego

Uniwersytet Warszawski rozstrzygnął konkurs na hasło i logo z okazji 200. rocznicy powstania uczelni. Zwycięskimi hasłami, którymi szkoła wyższa będzie się promować w 2016 r. zostały: "UW - Dwa stulecia. Dobry początek", a także hasło: "Studiuj. Dyskutuj. Twórz".

O rozstrzygnięciu konkursu poinformowała w przesłanym PAP komunikacie rzecznik UW Anna Korzekwa. Znak i hasło będą wykorzystywane przez Uniwersytet Warszawski w materiałach informacyjnych i promocyjnych do 2016 roku, gdy przypada okrągła rocznica utworzenia uczelni.

Powołane przez rektora uczelni jury za najlepszy uznało projekt logo, przygotowany przez warszawską agencję Bravo Bodoni. Oprócz skrótowca UW znalazła się umieszczona pionowo liczba 200, a także hasło "UW - Dwa stulecia. Dobry początek". Logotyp, który wygrał w konkursie UW 200 będzie stosowany obok tradycyjnego uniwersyteckiego logo (jest nim orzeł, otoczony pięcioma gwiazdami, symbolizującymi 5 pierwszych wydziałów, które weszły w skład uniwersytetu w 1816 roku).

Dodatkowo komisja konkursowa przyznała nagrodę Karolinie Fiedor, studentce uniwersytetu za hasło: „Studiuj. Dyskutuj. Twórz”. Hasło będzie wykorzystywane w okresie jubileuszowym w materiałach związanych z rekrutacją.

Na konkurs napłynęło prawie 300 prac.

Informacje o komisji konkursowej można znaleźć na stronie internetowej.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Narodowy Instytut Onkologii w Warszawie otrzyma 15 mln zł na rozwój badań klinicznych

  • 19.12.2024. Pokaz przygotowania i pieczenia pierniczków z mąki owadziej (świerszcz domowy, łac. Acheta domesticus) na Wydziale Biotechnologii i Hodowli Zwierząt, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. PAP/Marcin Bielecki

    Szczecin/ Świąteczne pierniki z dodatkiem mąki ze świerszcza domowego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera